D-vitamin terhesség alatti szedése, segítheti a gyermek fogait egészségesebbé tenni? Úgy néz ki igen. Egy dán kutatás bebizonyította, hogy a nagy dózisú D-vitamin bevitel a terhesség harmadik trimeszterében, jelentősen csökkenti az esélyét annak, hogy a születendő kisgyermek bizonyos dentális problémáktól szenvedjen.
Úgy néz ki igen. Egy dán kutatás bebizonyította, hogy a nagy dózisú D-vitamin bevitel a terhesség harmadik trimeszterében, jelentősen csökkenti az esélyét annak, hogy a születendő kisgyermek bizonyos dentális problémáktól szenvedjen.
Dr. Hans Bisgaard, a Koppenhágai Egyetem kutatója elmondta, hogy a 6 éven át zajló klinikai tesztek szerint azoknak a kismamák, akik nagy dózisú D-vitamint szedtek a terhesség alatt (2400 IU/d) az általános D-vitamin adaghoz képest (400 IU/d), nagy eséllyel megóvták a születendő gyermeküket későbbi fogzománc károsodástól. Pontosabban, 50%-kal kevesebb eséllyel károsodnak gyermekeik tejfogai, illetve a későbbiekben a maradandó fogai. Az kutatók viszont nem találtak összefüggést a fogszuvasodás (és ennek következtében való fogvesztés) és a kismamák D-vitamin bevitele között.
A kutatás jelentőségét világszinten is többen méltatták, köztük Dr. Bruce Hollis a Charleston Egyetem oktatója, aki elmondta, hogy igen jelentős eredményekről van szó, és hozzátette, hogy a dán kutatás azért is figyelemre méltó, mert a kismamák kizárólagosan csak D-vitamint szedtek a tesztidőszak alatt. Dr. Hollis rámutatott arra a tényre is, hogy komoly, a magzat jövőbeni egészsége szempontjából kritikus változások már az anyaméhen belül elkezdődnek, tehát szerinte az eddig ajánlatos D-vitamin adagot mindenképpen emelni kéne.
D-vitamin kutatásról kicsit részletesebben
Az iskoláskorú gyerekek csaknem 38%-a szenved fogzománc károsodástól, állítja Dr. Bisgaard, viszont egészen mostanáig senki nem végzett kutatást azzal kapcsolatban, hogyan hat a terhesség alatt szedett D-vitamin a gyerekek fogzománcára. Tudniillik a D-vitaminnak elengedhetetlen szerepe van a mineralizációban, viszont az eddigi kutatások csupán a csontok mineralizációját vizsgálták. Dr. Bisgaard és csapata azzal a hipotézissel állt elő, hogy hasonló folyamatok zajlanak le a fogak fejlődését illetően a terhesség alatt.
A kutatás 2009-ben kezdődött és 623 várandós nő vett benne részt a terhességük 24 hetétől kezdve a terhesség utáni első hétig. A kismamák nagy dózisú D-vitamint kaptak (2400 IU/d) vagy placebo-tablettát, illetve mindenki kapott normál dózisú D-vitamint (400 IU/d). 496 gyermek fogazatát vizsgáltak meg 6 éves korukban, majd az eredményeket 2019-ben publikálták. 332 gyermeknek (67%) volt legalább egy kinőtt maradandó őrlőfoga és 234-üknek (47%) mind a négy kinőtt már eddigre. A kutatók arra az eredményre jutottak, hogy 15%-a a gyerekeknek, akiknek az édesanyja magas dózisú D-vitamint szedett a terhesség alatt szenvednek fogzománc károsodástól. Viszont az édesanyák gyerekei, akik csupán normál dózisú D-vitamint szedtek majdnem egy harmadának károsodott a maradandó fogainak fogzománca. (Ezek az eredmények hasonlóak a tejfogak esetében is, 9% és 16%)