Hesziré ókori egyiptomi írnok és orvos volt a III. dinasztia idején, valamikor az időszámításunk előtti 27. századból. Az írott történelem forrásait figyelembe véve, valószínűleg Ő az első ismert orvos és fogorvos az emberiség történelmében. Hesziré Dzsószer fáraó idejében praktizált. A praktikáiról kevés információ áll rendelkezésre, minden esetre feltételezhetően a jó munkájáról árulkodik díszes szakkarai sírja, amiben eltemették.
Első fogorvos? Lehet!
Címei közt szerepelt az orvosok elöljárója, a király írnokainak elöljárója, Min papja, Mehit heka-papja, valamint a fogorvosok elöljárója és a Butó nemesembere. Az emlékek alapján úgy tűnik igen nagy tiszteletnek örvendett és nagy tiszteletben tartotték fogorvosi szakértelméért. Egyesek szerint diagnosztizálni tudta a cukorbetegséget.
Sírja vályogból épült masztaba, 1866-ban Auguste Mariette, 1912-ben James Quibell tárta fel. A sírban faragott fatáblákat találtak, melyeken Hesziré alakja és címei szerepelnek. A fatáblákat egy palotahomlokzat mélyedésében találták, ma a kairói Egyiptomi Múzeumban vannak.
Hesziré faragott táblái ritka példái a fába faragva fennmaradt hieroglif írásnak. Az emelt féldomborműves formában fennmaradt írás a legrégebbi fennmaradt hieroglifák közé tartozik. A táblákon a tetejükön szereplő íráson kívül Hesziré ábrázolásai is szerepelnek.
Ha tudni akarja, hogy milyen óriási váltzások történtek az ie. 27. századi fogorvosláshoz képest, akkor látogasson el hozzánk budapesti fogászati rendelőnkbe. Hieroglifák nem emlékeznek meg rólunk, de számtaln kedves szó, kiváló véleményezés és ajánlás emel bennünket a méltó fogászatok közé.