A foglepedék mindenki számára ismerős probléma. Szakszóval a lepedéket plakknak nevezzük, amelyek a fogak felszínén alakulnak ki. A pakk jelentős része rágás során eltávolodik a fogainkról, előfordulhat azonban, hogy a fog felszínén marad. A pakk „elbújhat” az íny alatt, illetve láthatóvá válhat olyan területeken, ahol nehezebben tudjuk pl. fogkefével elérni.
Nagy általánosságban elmondható, hogy a lepedékek a súlyosabb fogbetegségeknek ágyazhatnak meg, hiszen a pakk egy baktériumoktól hemszegő fészeknek is tekinthető. A pakk alatt indulhat el a fogszuvasodás, ami végül súlyos fogbetegségekhez, extrém esetekben, pl. ínygyulladás esetében, akár teljes fogvesztést is eredményezhet. Emiatt is fontos a rendszeres éves dentálhigiéniai kezelés, aminek során a lepedékek eltávolításra kerülnek, ezzel pedig rengeteg kockázattól – és költségtől – megkímélheti magát.
Ha kíváncsi milyen is közelről egy pakk, akkor tekitse meg látványos SEM-felvételeink gyűjteményét e képződményekről.
Foglepedék az ősi fogakon
Ugyancsak beszámoltunk már korábban arról, hogy az emberi fogak milyen fontos leleteknek minősülnek az archeológusok számára, eddig azonban nem vizsgálták komolyabban az ősi fogak lepedékeit. Egy friss tanulmányra hivatkozva, számolt be a Qubit egy olyan kutatásról, amelyben 28 különböző part menti lelőhelyről gyűjtött foglepedékmintákat vizsgáltak meg a Glasgow-i Egyetem régészei.
Képek a vizsgált fogkövekről.
Mindkét minta az Orkney-szigeteken található Isbisterből származik. (Fotó: Nature)
A foglepedék vizsgálata a korabeli emberek táplálkozásával kapcsolatban szolgált új információkkal.
A kutatók a fogak meszes lepedékében nagyjából 5000 éve megkövült tengeri moszat nyomait fedezték fel, ami megdöbbentő volt, hiszen ez volt az első alkalom, hogy konkrét bizonyítékot találtak a tengeri moszat fogyasztására a neolitikumi embereknél.
Ezt követően újabb helyszíneket vizsgáltak meg a kutatók és a mezolitikumtól (kb. 8000 évvel ezelőttől) kezdve egészen a középkor kezdetéig, (kb. 1500 évvel ezelőttig) vizsgálták meg a temetkezési helyekben talált fogak lepedékeit. Ez alapján világossá vált, hogy európai őseink évezredeken keresztül fogyasztottak moszatokat és más tengeri növényeket. A moszatok tehát a korabeli étrend alapvető részét képezhették.
A korabeli gasztronómia tehát sokban hasonlított a mai ázsiaira, ahol a tengeri moszatok fogyasztása a hétköznapi táplálkozás része. Címlapképünkön a japánban kedvelt wakame chuka, azaz tengeri algasaláta látható.
A foglepedékek tehát a tudomány számára fontos tanulságokkal szolgálhatnak, mi mégis azt tanácsoljuk, hogy gondoskodjanak az eltávolításkról.
Ha további érdekességeket szeretne megtudni a fogakról, különös tekintettel a saját fogaival kapcsolatban vannak kérdései, szívből ajánljuk a Szent Lukács SPA Dental fogászatát Budapesten, ahol szakképzett fogorvosok várják Önt, professzionális konzultációval. Keressen bátran bennünket!
Ha Ön mégsem szeretne foglepedéket a fogain
Fogkőeltávolítás
A fogkőeltávolítás nem minden esetben kapcsolódik fogbetegségekhez, a fogainkon megbúvó lepedékek azonban szó szerint melegágyai lehetnek súlyosabb fogbetegségeknek, így a fögkőeltávolítás az egyik leghatékonyabb módja a megelőzésnek.
Fogfehérítés
A fogfehérítő szolgáltatásunk pácienseink kérésétől függően lehet önálló, de akár egy komplex esztétikai kezeléssorozat része is. A fogfehérítés sem feltétlenül kapcsolódik fogbetegségekhez, hiszen egészséges fogak is fehéríthetők, ugyanakkor igen összetett fogászati kezelések, így a fogszabályozás, az implantáció, illetve egyéb szájsebészeti beavatkozások zárásaként is szolgálhat.