A Szent Lukács SPA Dental csapatának fogorvosa Dr. Papp Norbert az esztétikai fogászati kezelésekre szakosodott és ennek köszönhetően – természetesen szigorúan a kanti esztétika értelmezésben – a leglátványosabb és talán a legszebb átalakulások referenciájával büszkélkedhet, hiszen igen “hálás” témáról van szó.
Az esztétikai fogászat fogalma máig sok félreértésre ad okot, e tévhitekkel kapcsolatban korábban már hosszan foglalkoztunk, írásainkban többek között kitértünk arra, hogy mit is jelent a fogászatban az esztétika fogalma, illetve arra, hogy van-e különbség és ha igen hol van a határ az esztétikai kezelések és a kozmetikai beavatkozások között.
Ezúttal azonban az objektív elemzéseken túl, személyesebb irányból is górcső alá vesszük e kérdéseket. Hogy és miért szakosodik ebbe az irányba egy fogorvos? Mit tapasztalt a szakterületén a magyar és a nemzetközi környezetben? Melyek voltak a legemlékezetesebb esetei, illetve mire számít közép és hosszú távon a szakmájában? Az alábbiakban erről beszélgettünk Dr. Papp Norberttel.
Az ukrajnai iskola az alapvető szaktudáson kívül milyen, pl. Magyarországon is jól kamatoztatható ismeretekkel, inspirációkkal szolgált? Egyáltalán mi késztetett arra, hogy az esztétikai fogászatra szakosodj?
Igen az Ungvári Nemzeti Egyetemen diplomáztam. Ukrajnában és Oroszországban a fogorvosi szakma, de kimondottan az esztétikai fogászat jelenleg nagyon magas színvonalú, így fiatal fogorvosként volt szerencsém követni sok nagyszerű szakember munkásságát különböző fórumokon és média felületeken. Az általuk bemutatott elképesztőbbnél elképesztőbb esetek és mosolyváltoztatások inspiráltak engem is arra, hogy egyszer megtanuljak úgy dolgozni mint ők.
Mióta praktizálsz hivatalosan is esztétikai fogászként, és milyen ehhez kapcsolódó képzésen, képzésekben vettél részt?
Nagyjából 4-5 éve kezdtem leszűkíteni a területemet, még nagyobb hangsúlyt fektetve az esztétikai fogászatra. Ez alatt az időszak alatt folyamatosan tanultam, továbbképzésekre jártam és olyan előadóktól sajátítottam el e praxis “titkait”, akik jelenleg a legkiemelkedőbb teljesítményt nyújtják nemzetközi szinten.
Nem túlzok ha azt mondom, hogy heti gyakorisággal vettem részt szakmai előadásokon. Minden szakmai témát követtem és máig követek, ami az esztétikai fogászat területét érinti, legyen az kompozit héj, kerámia héj, cirkon vagy cirkon-kerámiával történő rehabilitáció, vagy funkcionális rehabilitáció.
Meg tudnál osztani velünk egy, vagy akár több különösen nagy kihívást jelentő esetet, amelyen dolgoztál?
Tapasztalataim szerint a teljes fogászati rehabilitációk nagyobb kihívást jelentenek. Minél komplexebb az eset, annál összetettebb a mosoly rehabilitációjának kivitelezése.
Emlékszem olyan esetre, amikor kompozit héjakat szeretett volna a páciensem, ráadásul nagyon rövid idő alatt, mert munkája és beosztása miatt nem volt lehetősége gyakoribb megjelenésre a rendelőben. Esetében volt olyan nap, amikor 8 órán át folyamatosan az ő a mosolyán dolgoztam, ami igen nagy koncentrációt igényelt és be kell vallanom hogy, megterhelő is volt. Nem ritkák az 5-6 órás folyamatos kezelések, mert egyre többen szeretnék az új mosolyukat gyorsan megkapni. A kompozit héjas munkák pedig ezt már lehetővé teszik.
Szerinted mi különböztet meg téged más esztétikai fogorvosoktól?
A legtöbb esztétikai szakember egy igényes mosoly megtervezésnél előnyben kell részesítse vagy a kerámia, vagy a direkt héjakat, mert leginkább abban az eljárásban van tapasztalata és azzal tudja elérni a kívánt esztétikai eredményt. Ezzel természetesen önmagában semmi baj nincs, ugyanakkor magam részéről itt előnynek érzem a kivételezés hiányát, mert egy kerámai-, vagy kompozit héj használata során ugyanolyan részletgazdag és esztétikai eredményt biztosítok a pácienseimnek. Ez rugalmasabb munkaviszonyt biztosít számomra és minden esetben a lehető legminimálinvazív módon tudok eljárni.
Melyek a legnépszerűbb esztétikai fogászati eljárások és melyek amiket a leggyakrabban végzel?
Nem tapasztaltam “kiugró” számot a kezelések típusát tekintve, a legtöbb esztétikai beavatkozást nagyjából hasonló gyakorisággal végzem.
Van saját protokollod egy páciensed mosolyának átalakításához?
Az elmúlt évek során több kezelési protokollt vezettem be a mindennapi kezelési gyakorlatomba. Hogy melyiket használom, azt az eset határozza meg.
A protokollok között olyan is van, amit tudomásom szerint Magyarországon jelenleg csak én használok.
Hosszan lehetne beszélni a standardabb és az egyéni kezelési protokollokról, de nem kívánok untatni velük senkit, inkább az alapvetésre hívnám fel a figyelmet, amire én is törekszem:
minden protokoll a minimál invazívitás elvét kell követnie. Ez különösen igaz az esztétikai fogászat esetben, ahol a beavatkozás a legkisebb “áldozattal” kell teljesüljön, például minimális csiszolással a minimális fogzománc-kár érdekében stb.
Tudnál mesélni az esztétikai fogászat legújabb vívmányairól? Van olyan, amit már te is alkalmazol?
Folyamatosan próbálnak a szakemberek ezen területen is valamit újítani, de az elmúlt néhány évben a próbálkozások leginkább a beavatkozások leegyszerűsítésére és felgyorsítására fókuszáltak.
Én csak az olyan új vívmányokra fordítok figyelmet, amelyek a minőségre összpontosítanak.
Napjainkban nagyon jó lehetőségeket rejt az esztétikai fogászat. Olyan kezeléseket lehet végezni, amelyek minden esztétikai igényt kielégítenek és hosszútávon nagyon jó eredményeket nyújtanak, természetesen ha azok funkcionálisan megfelelően és minőségében kifogástalanul vannak kivitelezve.
Milyen szerepet játszik a digitális technológia (pl. 3D képalkotás, mesterséges intelligencia, CAD/CAM) a kezeléseidben?
A kerámia vagy cirkon, illetve cirkon-kerámia munkákhoz szukséges mosolytervezést digitális eszközökkel végzem. Ehhez természetesen a 3D képalkotás (CT) és a modern digitális diagnosztikai eszközöket is felhasználom, amennyiben a kezelés ezt indokolttá teszi.
Vannak olyan új trendek az esztétikai fogászatban, amelyek felkeltették a figyelmedet és foglalkozni kívánsz velük?
Általában a konzultáció során minden részletet átbeszélek a páciensekkel és a legtöbb esetben meg is tudom valósítani valamennyi elvárásukat.
Ritkán azonban előforul, hogy valaki új mosolyát minimál invazív beavatkozással nem lehet megvalósítani, mert a fogai, vagy a fogak körüli szövetek állapota ezt nem teszi lehetővé. Ilyen esetben alternatív kezelési lehetőségeket javasolok a rendelőnk más szakértőinek bevonásával, például fogszablyozó vagy szájsebész kolléga közreműködésével, egy komplexebb módszer kidolgozását végezzük el a kívánt eredmény érdekében.
Hogyan választod ki a kezelések során a felhasznált anyagokat?
Ez sok mindentől függ. A páciens fogainak az állapotáról, pozíciójától, a harapásának a funkcionális tulajdonságaitól, az esztétikai igényeitől és rengeteg további dologtól.
A válasz röviden, hogy a kiválasztás az esettől, pácienstől függ. A lényeg, hogy az egyedi esetre a legoptimálisabb anyagokat alkalmazzam.
Az esztétikai beavatkozások során előfordul-e, hogy a páciens szorong? Ha igen ezt hogyan kezeled?
Az első kezelés során tapasztaltam már szorongást. Olyan páciensem is volt, aki külön figyelmeztetett a félelmeire. Szerencsére a rákövetkező kezelésekre a pácienseim döntő többsége már felszabadultan érkezett hozzám.
A fájdalom a stressz és a rossz élmények fő kiváltója, így nagy hangsúlyt fektetek fájdalommentességre. Még az érzéstelenítés folyamata is fájdalommentes. Emellett más apróságok is oldhatják a feszültséget. A kényelmes fekvés és a kellemes zene is sokat segít. Sok páciensem körében gyakran előfordul, hogy elalszik kezelés közben, amit elsimerésnek veszek és mindig jó érzéssel tölt el.
Fantasztikusak az előtte-utána referenciakép gyűjteményed. Ha ez nem titok, mondanál pár érdekességet, például hogy milyen fényképezőgéppel, illetve egyéb tartozékokkal dolgozol?
Jó szívvel osztom meg a munkásságomat.
Valószínűleg befolyásolják az esztétikai fogászat irányában a keresletet a különböző média felületek. Szerintem ez rendben is van, mert motiváló lehet a sokak számára. Segíthet sokakat időben fogorvoshoz fordulni, kezeltetni a fogaikat, illetve ha valaki elégedetlen a mosolyával, akkor bátorságot adhat azon változtatni.
Ezeknek a média felületeknek van jó és rossz oldaluk a fogorvoslás területén is.
A jó oldala, hogy fogorvosként a külföldi kollégákkal napi szinten is tudom tartani a kapcsolatot és követni tudjuk egymás munkásságát. Emellett a páciensek is meg tudják nézni más fogorvosok munkáját és alaposabb döntést hozhatnak, hogy melyik szakemberre bízzák a mosolyváltoztatáshoz szükséges beavatkozásokat.
A rossz oldala e felületeknek, hogy félrevezethető tartalmakban is bővelkednek, amelyek kizárólag marketing és üzleti célokat szolgálnak és a laikus szemlélőket könnyen félrevezetik. Szerintem az egyetlen egészséges marketing az esztétikai fogászatban az, ha a szakember csak egyszerűen bemutatja a munkáját képekkel, különböző formában, mosollyal, illetve eltartott ajakkal úgy, hogy a fogíny állapota is megfigyelhető legyen.
A kizárólag csak az esztétikai szempontok a fogászati beavakozásokban szerinted “luxus igényt” elégítenek ki?
Magyarországon hogyan változott az esztétikai kezelések megítélése a tapasztalataid alapján?
Szerintem esztétikai fogászati kezeléshez jutni már nem társadalmi privilégium kérdése.
Sokszor néhány fog kezelése is alapjaiban változtat meg egy mosolyt, aminek az egyéni pszichés, a sok egyén kumulációjával pedig társadalmi szintű pozitív hatásai felbecsülhetetlen.
A szép mosoly iránti igény nem ismer “osztályokat” és szerencsére egyre szélesebb társadalmi körben vált elérhetővé.
Szebb mosolyt szeretne?
Tartós és gyors megoldást szeretne találni foga, vagy fogainak megszépítésére? Tudjon meg mindent az esztétikai kezeléseinkkel kapcsolatban és látogasson meg minket Budapest szívében található rendelőnkben.
Foglaljon időpontot nálunk, ha azt szeretné, hogy Dr. Papp Norbert segítsen Önnek szebbé varázsolni a mosolyát. Várjuk megkeresését!