Az esztétikai fogászat fogalma általánosságban olyan fogmegtartó és mosoly restaurációs kezelések összességét foglalja magába, amelyek a fogbetegségek gyógyításának nyilvánvaló prioritása mellett az eredeti és természetes fogak állapotának visszaállítására törekszik.
Az esztétikus beavatkozások lényege, hogy bármilyen beavatkozásról, pl. fogtömésről, gyökérkezelésről, vagy más fogbetegségek kezeléséről legyen szó, a végeredmény egy olyan egészséges fog vagy fogsor kell legyen, ami az eredeti és természetes állapotot állítja vissza. Az esztétikai kezelések végén minden kezelt fog “észrevehetetlenül” természetes állapotot kell tükrözzön, azaz semmi nyoma se lehet annak, hogy korábban bármiféle beavatkozásra sor került.
A folytatás előtt azonban egy kicsit el kell kanyarodni: mi van akkor, ha az eredeti állapot is rossz?
Ezzel a furfangos kérdéssel eljutottunk jelen írásunk célkitűzéséhez. Megválaszolni azt az egyszerűnek tűnő kérdést, hogy mit jelent és mit takar a fogászatban tulajdonképpen az esztétika fogalma? Mennyire prioritás a kezelések során a funkcionalitás? Van-e különbség és ha igen hol van a határ az esztétikai kezelések és a kozmetikai beavatkozások között?
Ezekkel kapcsolatos tévhiteketet szeretnénk eloszlatni és tiszta vizet önteni a pohárba, hogy Ön is tudja mikor érdemes esztétikai kezeléseket választania.
A kozmetikai fogászat egy újabb lépésnek tekinthető az esztétikai fogászat tudományos nomenklatúrájában.
A kozmetikai beavatkozások célja már nem feltétlenül az eredeti és természetes, hanem az ideális és tökéletes mosoly megteremtése, amit egy hibátlan fogsor kialakításán keresztül érhető el és ami nem feltétlenül a páciens eredeti fogberendezésével azonos.
A kozmetikai fogászat alapelvében tér el tehát a hagyományos esztétikai fogászattól, mert nemcsak a természetes fogazat restaurációjára, hanem akár egyedi igényeknek megfelelően, egy tökéletes mosoly kialakítására fókuszál.
A kezelési módszerek és elvek határainak összemosására jó példa a fogszabályozás, ami tulajdonképpen kozmetikai fogászati kezelésnek is tekinthető, hiszen a szabálytalan fogak fakadhatnak velünk született rendellenességekből, amelyek szabályozása nem a természetes és eredeti állapot visszaállítására, hanem egy szebb mosoly kialakítására törekszik. Fontos azonban itt megjegyeznünk, hogy míg a fogszabályozás indokai mögött egészségügyi kockázatok húzódnak meg, addig a kozmetikai változtatások mögött csak esztétikai szempontok sorakoznak. Az egyre jobban elterjedőben lévő kozmetikai fogászat elveinek egyes kritikusai szinte filozófiai viták szintjére emelték a két diszciplína között feszülő etikai vitát. A kritikusok féltik, hogy a hiúság oltárán készül a tudomány feláldozni az egészséges szempontokat. A helyzet azonban közel sem ennyire súlyos. A viták pedig azon kívül, hogy sokszor izgalmasak és szórakoztatóak, alapvetően a tudományt szolgálják.
Léteznek más orvosi területek is ahol esztétikai beavatkozások szempontjai élveznek prioritást, mint például a plasztikai sebészet és bár az egyéni igények, vagy a társadalmi nyomás – és sokszor az orvosi műhibák – olykor egészen bizarr eredményeket szülhetnek, a beavatkozások mögötti elvek helyessége nehezen vitatható. Egy szépítészeti beavatkozás esetében nemcsak közvetlen egészségügyi előnyök származhatnak (gondoljunk egy zsírleszívásra), hanem közvetett formában a páciens önértékelésében is olyan pozitív változást hozhat, amely minőségében változtatja meg az életét, azaz komoly pszichológiai előnyökkel is járhat, amelynek addicionális társadalmi haszna nehezen számszerűsíthető.
A kozmetikai fogászat profán szóhasználattal élve akár a fogorvoslás plasztikai sebészetnek is tekinthető, annyi nem elhanyagolható különbséggel, hogy itt semmiféle kockázattal nem kell számolni, hacsaknem a túlságosan szép mosolyt nem tekintjük annak. A legfontosabb orvosetikai elv, ami egyben gátat szab az eltúlzott egyéni kéréseknek is, az az egészség. Olyan kozmetikai változtatásra nem kerülhet sor, ami kockázatos a páciensre nézve. Extrém példaként korábban írtunk az egyre divatosabb vámpírfogak elterjedéséről, ahol igyekeztünk tisztázni ezeket a markáns határokat.
Összefoglalva tehát a kozmetikai fogászat része az esztétikai fogászatnak, a különbség a szemléletben van. Míg a kozmetikai beavatkozások egy tökéletes állapot kialakítására törekszik, addig az esztétikai fogászat az eredeti egészséges állapot visszaállítására összpontosít.
Pácienseink gyakran keresik fel fogászatunkat azzal a kívánsággal, hogy a mostaninál szebb fogakat “csináltassanak” maguknak. Mi magunk is tapasztaljuk, hogy a kezeléseink jelentős része mögött már nemcsak a rágóképesség visszaszerzésének igénye áll, hanem mosolyszépítő szándék is. Ismerkedjenek meg a Szent Lukács SPA Dental esztétikai kezeléseivel.
Gyors és tartó megoldás, amely egy hét alatt új, csillogó fogakat eredményezhet!
A porcelán héj népszerűsége drámai módon megnövekedett az utóbbi 10 esztendőben, nem véletlenül. Kiváló tulajdonságai és megfizethető ára mára már szinte mindenki számára elérhetővé teszi ezt a gyors és nagyon látványos mosolyszépítő fogászati megoldást.
A porcelán héj egy kontaktlencse vékonyságú kerámia lapocska, melyet kisebb formai hibákra, vagy elszíneződésekre oldalára ragaszt fel fogorvosa, egy teljesen új külsőt kölcsönzve a fognak. Mondanunk sem kell, hogy az megújult fog megjelenése gyönyörű lesz.
A porcelánhéjak népszerűségének másik oka az alacsony ár. Nem kell túlzottan nagy árat fizetni a megszépülésért, ráadásul az eredeti fog anyagából is minimális réteg eltávolítására van csak szükség a héjak felragasztásához. A megszépülés nem jár fájdalommal és kellemetlenséggel.
Egy hét alatt elkészülő porcelán héjak a következő esetben tekinthetők jó választásnak:
- Kis mértékben szabálytalan fogak: ha a fogai szabálytalanok, de nem szeretne hosszas fogszabályozó kezelésen részt venni (a kerámia héjakkal a fogak kis mértékű szabálytalansága kezelhető csak, minden egyéb esetben elkerülhetetlenül fogszabályozó kezelésre van szüksége; ezek a kezelések olykor ki is egészítik egymást).
- Fehérebb fogak: ha beszéd és evés közben látható fogai elszíneződtek és Ön fehérebb fogakat szeretne ezen a területen.
- Ha a fogfehérítés sem hozott megfelelően fehér fogakat: ha már volt fogfehérítése, de az nem hozza meg azt az eredményt, amire vágyott és Ön végleges fehér fogakra vágyik anélkül, hogy újra és újra fogfehérítő kezelésen kellene részt vennie.
- Rés van a fogai között: ha az első fogai közötti a természetesnél nagyobb rések vannak, amit szeretne egy kíméletes módszerrel eltüntetni.
- Egyéb esztétikai ok: Ha a fogai nem megfelelő helyre nőttek és ez zavaró esztétikai problémát okoz Önnek.
Esztétikai fogászati beavatkozásaink Budapest centrumában. További látványos átalakulásokat itt tekinthet végig.
Tartós, fémmentes megoldás, amely egy héten belül csillogó fogakat eredményezhet! Évtizedek óta jól bevált, hagyományos és költségtakarékos módszernek számítanak.
Mikor lehet szükség cirkónium fogpótlásra, koronára vagy hídra?
Letört fogak esetében, vagy jelentős mértékben elszíneződött frontfogak esetében válhat szükségessé a beavatkozás. Ezen felül nagy felületen tömött frontfogak és hiányzó fogak pótlása esetén is megoldást biztosít az eljárás.
Egy korona két fontos részből áll:
- a korona vázából, amely készülhet fémből ám napjainkban elterjedtebb a fémmentes cirkon alkalmazása, mert a hagyományos fém vázra épülő koronák és hidak fényáteresztő képességgel nem rendelkeznek, éppen ezért színűk tompább, fémesebb, a természetes fogak visszaállítása pedig így nem minden esetben szavatolható,
- valamint a korona leplezéséből, ami az Ön meglévő fogaihoz igazodó porcelánból készül.
A fémmentes cirkon vázra épülő koronák vagy hidak ugyan kicsivel költségesebbek a hagyományos módszerrel készült vázaknál, ám ezt tökéletesen kompenzálja az eredmény.
Mi jellemző rendelőnk cirkon fogpótlásaira?
- Rendelőnkben a korona cirkon vázát számítógépes rendszerrel tervezik (CAD/CAM) meg és annak kivitelezését is számítógép által vezérelt berendezések végzik.
- A precíziós technológiának köszönhetően ezred milliméter pontosságú az elkészült váz, így az élek záródása is tökéletes lesz, ami a későbbi bakteriális fertőzéseket megakadályozza.
- A cirkon anyag áttetsző jellegének köszönhetően a fogpótlás a természetes fogakhoz hasonlóan ereszti át a fényt, így az természethű és sokkal esztétikusabb lesz.
- Fémmentes anyaguknak köszönhetően a cirkon fogpótlások biokompatibilisek, így nem okoznak allergiás reakciót. Fémallergiában szenvedőknek sem jelenthet problémát.
- A cirkonból készült fogpótlások rendkívül tartósak és hosszú élettartamúak.
Egy esztétikusan tömött fog megjelenésében harmonikusan illeszkedik a meglévő fogak közé és egy külső szemlélő észre sem veszi a tömést.
A korszerű, esztétikus fogtömések okai:
- Fogszuvasodás: szuvas, beteg terület eltávolítására van szükség, amelynek helyére modern kompozitból készült esztétikus fogtömés kerül.
- Fogkopás: nagyobb terhelés miatti fogkopás csökkenti a rágóképességet és esztétikai problémákat is okozhat, egyben növelheti a szuvasodás kockázatát. Ma már ezt a problémát is kezelni lehet esztétikus fogtöméssel.
- Baleset, trauma: egyszerű hirtelen mozdulatok is okozhatnak sérülést a fogakban, kitörhetnek belőlük kisebb darabok. Sok kisebb felületi törés ma már esztétikus töméssel is kezelhető.
- Régi tömés cseréje: egy régi, korszerűtlen például amalgám tömés cseréje is indok lehet a fog esztétikus tömésére. Egy régi tömés idővel meglazulhat és megnőhet e tömések környékén szuvasodás kockázatai. Az amalgám tömések esetében egyéb mellékhatások is indokolhatnak töméscserét.
- Rés a fogak között: ha fogai között túl nagy a rés, akkor ezt egy esztétikus töméssel ma már helyre lehet állítani.
A korszerű, esztétikus fogtömések előnyei:
- Természetes megjelenésűek: az esztétikus tömések megjelenésükben a természetes fogaira hasonlítanak, így a tömések tökéletesen élethűek.
- Azonnal használhatók: a tömések elkészültét követően – az érzéstelenítés hatásának elmúltával – azonnal, korlátozások nélkül terhelhetők, ehet és ihat nyugodtan.
- Káros anyagoktól mentesek: az esztétikus tömés nem tartalmaz az egészségre, a környezetre káros anyagokat pl. higanyt és más fémeket. Nem toxikus, teljesen szervezetbarát.
- Minimálinvazív a tömések: az új tömésekhez minimális foganyag eltávolítása szükséges, ami általában csak a szuvas területekre korlátozódik, már nem kell eltávolítani a töméshez a szuvas területek környékéről ép és egészséges szöveteket.
- Tartósak: a modern fogtömések tartósak, nem ideiglenes megoldást jelentenek, megfelelő prevencióval (fogmosás, bizonyos életviteli elővigyázatosságok stb.) örök életre védelmet biztosítanak.
Ha nem elég egy esztétikus tömés – esztétikus kerámia betétek biztosíthatják a még élethűbb és tartósabb feltételeket. A kerámia betéteket akkor alkalmazzuk, ha egy szuvas terület nagyobb méretű és egy sima esztétikus tömés már kevés a restaurációra, mert nem biztosítana tartós és biztonságos megoldást. A kiterjedt szuvasodás kezelésére úgynevezett (inlay, onlay) betétek állnak rendelkezésre, melyeket fogtechnikai laboratórium készít el a pácienseinkre szabva. A kerámia betétek tehát nagyobb méretű töméseknek tekinthetők.
A korszerű, kerámiabetétek okai:
- Egy fogon több szuvas terület van: előfordulhat, hogy a fogszuvasodás a fogfelszín két vagy akár több részén jelenik meg. Ezeket kiterjedésük mértékétől, illetve egymáshoz való közelségüktől függően sokszor egyetlen töméssel kezeljük.
- Korábbi tömés körüli szuvasodás: egy korábbi fogtömés körül szuvasodás a mellette lévő fog felszínére is átterjedhet. Ilyen esetben a régi tömés és a szuvas területek eltávolításával kiterjedtebb terület restaurációját kerámia betéttel végezzük el.
- Amalgám tömés cseréje: a régi nagyobb kiterjedésű amalgám tömés cseréje mellett sok indok szól. Ezek cseréjét, azok kiterjedésének mértékétől függően sokszor esztétikus töméssel, vagy kerámia betéttel végezzük.
- Nagyobb fogkopás: a kerámiabetéttel a lekopott fogak csücskének pótlását is elvégezzük.
- Rágófogak elszíneződése: a rágófogak kezelése nagyobb felszínt érintő beavatkozásnak minősül, a kerámia betétek az elszíneződés okozta problémákat kezelésére tartós megoldást jelent.
- Fog strukturális hibája: ha egy fog struktúrája eredendően hibás, a kerámia betét természetesebb fog kialakítását teszi lehetővé.
- A fog alaki korrekciója: ha a fogai alakilag nem megfelelőek amin változtatni szeretne, akkor a kerámia betét kiváló lehetőség a korrekcióra.
- Rágó funkciók javítása: nem kielégítő mértékű rágó funkció korrekciójára is hatékony megoldás a kerámiabetét.
A korszerű, kerámiabetétek előnyei:
- Észrevehetetlenek: a kerámiabetét fogorvos által készített lenyomat alapján professzionális fogtechnikai laboratóriumban készül el nagy precizitású technológiával. A gondos fogszín kiválasztásával az új betét észrevehetetlenül simul bele a meglévő fogak közé.
- Tökéletes védelmet adnak: a kerámiabetétek tökéletesen pótolják a hiányzó fogszövetet, kiválóan terhelhetőek és tartósak.
- Más fogakat is védenek: a kerámia betétek visszaadják a fog eredeti rágóképességét és funkcióit. Ezzel kevésbé terhelődnek a szomszédos fogak, így azok kisebb kockázattal károsodhatnak.
Írjon bátran nekünk, ossza meg velünk kérdéseit és munkatársunk hamarosan keresni fogja Önt!