Napjainkban a fogpótlások készítése és a fogszabályozás sokkal többről szól, mint az esztétika. A funkcionalitás, így a tökéletes harapás kialakítása kiemelt jelentőségű a beavatkozások tervezésekor, hiszen a rágószervek megfelelő működése szavatolhatja a kezelések tartósságát.
A megfelelő harapás beállítás a gnatológia tudományágába tartozik, amit gnatológus szakember végez. A gnatológia, vagy más néven funkcionális állcsont-ortopédia, a rágószervek működésével és annak diszfunkcióival foglalkozik. Cél a tökéletes harapás kialakítása, amivel elkerülhető a későbbi állkapocsízületi problémák kialakulása.
Azt is mondhatnánk tehát, hogy a gnatológia mélyebb szinten segíti a rágást, beszédet és általános szájhigiéniát érintő rendellenességek diagnosztizálását. A gnatológia a fogbetegségek megelőzésének elvét, gyakorlati szaktudományi ismeretekkel és módszerekkel segíti teljesíteni.
Állkapocsízület, amikor egészséges és ha beteg
Az állkapocsízület az a fül előtt találhatóz ízület, mely az állkapcsot a koponyához rögzíti és lehetővé teszi az állkapocs elmozdulását. Az állkapocs ízületben egy porckorong, más néven a discus található, ami egészséges körülmények között az állkapocsízületben a csonttal mozog.
Ennek az apró ízületnek a diszfunkciója az egész szervezet általános állapotára nézve komoly egészségügyi következményekkel járhat.
A problémát a betegek a tünetek alapján vehetik észre, így a kattogó-, recsegő-, szoruló-, nehezen nyitható és zárható-, valamint a kiugró állkapocs különösen ha fájdalommal párosul, betegségre utal.
A betegséget jellemzően a szabálytalanul, helytelenül elhelyezkedő fogak váltják ki.
Mit csinál a gnatológus?
A fogpótlások készítésénél és fogszabályozásnál kiemelt szempont a lehető legpontosabb harapás beállítása, ami közvetlen hatással van a későbbiek során az állkapocsízületre.
Egy rosszul elkészített fogpótlás (túl magas, nem rendesen illeszkedő, vagy rossz helyen záró) igenis komoly állkapocs feszülést okozhat, ami vezethet szájzárhoz, és a fogak nem megfelelő kopásához. Ugyanez igaz természetesen a fogszabályozás esetében is.
Az alábbiakban bemutatjuk, hogy mikor van szükség a gnatológiai ismeretekre, milyen fogbetegségek kezelése esetén alkalmazzuk módszereit és eszközeit.
Mikor van szükség gnatológiai ismeretekre a fogászatban?
- Állkapocs ízületi rendellenességek esetében.
- Harapáseltérés esetében: a helytelen harapások korrigálása, amelyek befolyásolhatják a rágást és további fogászati problémákhoz vezethetnek.
- Bruxizmus esetében: a fogcsikorgatás és szorítás kezelése, amely fogkopást és állkapocs izületi rendellenességeket okozhat.
- Fogszabályozó kezelések során: a fogak és az állkapocs megfelelő igazítása funkcionális és esztétikai célokra.
- Protetikai kezelések alkalmain: fogpótlások precíz kivitelezésekor, esztétikus koronák, hidak és egy, vagy teljes fogsorok tervezése és illesztésekor.
- Konzerváló, illetve rekonstrukciós szájsebészeti beavatkozások előtt: az állkapcsot és az arcvázat érintő műtétek tervezése és végrehajtásakor.
- Poszttraumás rehabilitáció: az arcot, illetve szájöreget és fogakat ért trauma hatásainak kezelése a rágórendszerben, a megfelelő rágási funkció helyreállítása érdekében.
A gnatológia fontossága a modern fogászatban elengedhetetlen, hiszen a rágó rendszer bonyolult fizikai és biológiai kapcsolatait tárja fel, segítve ezzel a fogorvos munkáját, hogy pácienseinek mind funkcionális, mind esztétikai értelemben is eredményesen záruljon a kezelése.
A gnatológia biztosítja, hogy a kezelések ne csak a fogbetegségek tüneteire koncentráljanak, hanem az alapvető okokat is feltárják. A megfelelő kezeléssel így hosszú távon is jobb életminőséget biztosíthat a fogorvos a pácienseinek.
Mivel a gnatológiai problémáknak a kialakulása hosszú idő, akár több éven át zajló folyamat eredménye is lehet, általában a kezelés is hosszabb időt vesz igénybe.
Gnatológiai problémák kezelése a Szent Lukácsban
A rendelőnkben a kezelési folyamat első lépése a gnatológiai bemérés. Ennek során a páciens arcívét vizsgáljuk meg és pozíciós harapásokat végzünk. Ehhez modern gnatológiai műszereket (CADIAX – Device For Clinical Instrumental Functional Diagnostics és az arcívre Ammann Girrbach Artex) használunk.
A bemérés 3 dimenziós, ultrahangos mérésekkel történik, amelynek során a páciens alsó állkapcsának koponyához viszonyított mozgását elemezzük. A mérések az esettől függően kiegészülhetnek 3D CT vizsgálatokkal is.
A beméréssel rengeteg adat keletkezik, amelyek alapján a fogtechnikusok megtervezhetik az egyedi milliméter pontos fogpótlások szerkezetét, illetve a fogszabályozó szakorvos harapásemelő síneket készíthet elő.
A beméséreket az esettől függően egy személyre szabott terápia követi, mindaddig, amíg a megfelelő fogsorzáródás biztosítva nem lesz. A terápia esettől függően változó hosszúságú lehet.
Traumát ért állkapocs esetében előfordul, hogy fogszabályozásra is szükség van, ami értelem szerint a terápia elhúzásával járhat. Előrehaladott gnatológiai problémák esetekben (komoly állkapocsízületi gyulladás, ami kihat akár az idegrenszerre is), nagyon ritka esetben műtétre is sor kerülhet.
Ki végzi a gnatológiai vizsgálatokat a rendelőnkben?
A speciális vizsgálatokat Dr. Steinhof Péter Márton végzi el rendelőnkben, aki Bécsben a VieSID Vienna School Of Interdisciplinary Dentistry képzésében szerezte meg ehhez szükséges képesítését és sok éves szakmai munkával vált e téren rendkívül gyakorlottá. Dr. Steinhof Péter Márton Rudolf Slavicek professzortól sajátította el ismereteit, aki a fogorvostudomány egyik legmeghatározóbb alakja, a modern gnathológia megalapítójaként.
Rendelőnk a modern preventív egészségügyi szemléletet a legújabb fogorvostudományi módszerek alkalmazásával is biztosítani igyekszik, így összetettebb fogászati problémák esetében szinte biztos, hogy gnatológiai bemérésre is sor kerül a rehabilitáció megkezdése előtt.
Milyen kezeléseknél van szükség gnatológiai ismeretekre?
Fogpótlás
Fogbeültetés
Fogszabályozás
Fogszabályozás
Fogszabályozás Budapest egyik legkorszerűbb rendelőjében, gyerekeknek, tiniknek és felnőtteknek.
Szájsebészet
Esztétikai kezelések
Gyökérkezelés
Rendelőnkben a fogpótlással, esztétikus tömésekkel valamint a fogszabályozással kapcsolatos kezelések esetében alkalmazzuk a gnatológiai vizsgálatokat. A fogszabályozás esetében elsősorban a harapásbeállításhoz elengedhetetlen.
Milyen tünetek indokolhatnak gnatológiai vizsgálatot?
- Ha álmában csikorgatja a fogát;
- Ha úgy érzi hogy állandóan szorul az állkapcsa;
- Ha kattogást és recsegést hall az állkapcsában;
- Ha úgy látja, hogy kiugrik az állkapcsa a helyéről;
- Ha nehezen nyitja vagy zárja az állkapcsát;
- Ha nyaki fájdalmai vannak és fülzúgást tapasztal, illetve fejfájás nehezíti az alvását.
A fenti tünetek bármelyike miatt érdemes mielőbb fogorvoshoz látogatnia. Szívből ajánljuk magunkat, hiszen professzionális fogorvos csapatunk és a legmodernebb fogorvos-technológiai eszközök várják Önt, hogy mielőbb elhárítsuk a problémát.