A konzerváló fogászat általánosságban a fogak egészségének megőrzésére és fenntartására, restaurálására irányuló kezeléseket jelenti, így a töméseket, az esztétikai kezeléseket, valamint a gyökérkezeléseket foglalja magába.
A szó azonban ennél többet jelent. A konzerváló fogászat a fogorvosi kezelések alapelve is, hiszen minden beavatkozás mérlegelésénél a fogorvosok elsősorban a meglévő fogak megtartására törekednek.
A konzerváló fogászat tehát, a kezelési módszerek mellett egy általános fogászati elvet is jelent, amelyek a gyakorlatban természetesen egymást kiegészítik.
A fogorvostudomány fejlődésével látványos és tartós eljárások születtek a súlyos, így a hagyományos konzerváló eljárásokkal kezelhetetlen fogbetegségek gyógyítására. Ilyen eljárás például a fogimplantáció: ma már könnyen cserélhető egy fog, de akár a teljes fogsor is.
Az ezredfordulót követően a technológia fejlődésével azonban az alkalmazott fogorvostudomány paradoxonba ütközött. Előfordulhatott, hogy egyszerűbb volt egy fogat cserélni, mint helyreállítani, a konzervációs elv tehát kis híján a pragmatizmusnak esett áldozatul.
Az ellentmondásos helyzet szerencsére gyorsan megoldódott. A fogorvostudomány fejlődése ugyanis nemcsak a korábban még kezelhetetlen fogászati problémák (pl. a foghiány) kezelésére nyújt mára megoldásokat, hanem a hagyományos eljárásokat is hatékonyabbá, tartósabbá és ami talán a legfontosabb, olcsóbbá tette.
Konzerváló fogászat régen és most
Alig 20 évvel ezelőtt a hagyományos konzerváló eljárások még erősen invazívak voltak. Bizonyára olvasóink között is lehetnek sokan, akik még emlékeznek arra, hogy foguk egy-egy szuvas területének tisztítása után annak méreténél lényegesen nagyobb üreg maradt hátra, azaz még egy kisebb fogtömés is sok egészséges zománc és dentin eltávolítását igényelte. E kiterjedtebb üregek betömésére ráadásul olyan tömőanyagok álltak csak rendelkezésre, amelyek ugyan tartósak lehettek, de semmiképpen sem biztosítottak örök életre szóló megoldást, ráadásul eltértek a természetes fog színétől, sőt pl. az amalgám tömések esetében egyéb kockázatokkal is járhattak.
Napjainkban már sokkal kifinomultabb eszközök, és módszerek állnak rendelkezésre egy fog megmentésére, így a fog eltávolítása és implantációs pótlása csak végső megoldásként szerepel a kezelések repertoárjában.
Nézzük meg a fontosabb technikai okait annak, hogy miért lett a konzerváló fogászat előnyös?
- Egyre kisebb méretet érintő tisztítás: az adhezív (kettő kötésű, fényre keményedő tömőanyagos) restaurációk kiküszöbölik a kiterjedtebb retentív (pl. Inlay/Onlay) preparációk szükségességét.
- Tömőanyagok fejlődése és kiváltása kompozitokkal: a zománcot utánzó kompozitok (mind a hibrid, mind a folyékony) hosszú távú fogszerkezet-pótlást kínálnak minimális restaurációs tömőanyag igény mellett.
- A precíziós eljárásoknak köszönhetően alig, vagy egyáltalán nem kell egészséges foganyagot eltávolítani ahhoz, hogy a tömőanyag megfelelő vastagságú legyen, így mára a konzerváló fogászat minimálinvazív beavatkozásnak minősül.
- Az innovatív anyagoknak, a szűrővizsgálatoknak köszönhetően pedig a fogbetegségek korai felismerésének, valamint a konzerváló eljárásoknak köszönhetően, mára minden fogorvosi rendelőben lehetővé vált a tartós és esztétikus kezelés, így az alapvető fogászati elvek, azaz az eredeti fogak megmentésének és restaurációjának prioritásai is teljes mértékben érvényesülhetnek.
A konzerváló fogászat előnyei
A meglévő fogak gyógyítása sok szempontból előnyösebb kezelési körülményeket biztosít.
- Kevesebb a kellemetlenséggel jár,
- Kevesebb helyi érzéstelenítésre van szükség, és
- mára a helyreállított természetes fog egy életen át is tarthat.
Konzerváló fogászat a Szent Lukácsban
Fogmegtartás a legkorszerűbb technológiákkal és módszerekkel Budapest szívében
A konzerváló fogászat ma már csak esztétikusan történik. Minden ami konzerváló fogászat esztétikus fogászati kezelés is, ugyanakkor nem minden esztétikai beavatkozás minősül konzerváló fogászati kezelésnek. Az alábbiakban ismertetjük a legfontosabb konzerváló fogászati eljárásainkat és kitérünk azokra az esztétikai kezeléseinkre, amelyek speciálisabb fogászati problémák esetén is tökéletesen természetes fogakat és mosolyt biztosítanak pácienseinknek.
Konzerváló fogászati kezelésekben járatos fogorvosaink kedves pácienseikkel.
Fogtömés, ma már csak esztétikusan
Napjainkban a fogtömés is az esztétikus fogászati kezelések része, ahol a fő szempont a természetes fog restaurációja. Egy esztétikusan tömött fog külső megjelenésében mára olyan harmonikusan illeszkedik a meglévő fogak közé, hogy egy külső szemlélő észre sem veszi a tömést. Ezt a természetességet korszerű kompozit anyagból készült tömőanyagokkal tudjuk biztosítani.
Mikor szorul fogtömésre?
- Ha a foga szuvasodni kezd, illetve ha nagyobb felületen szuvasodás jelenik meg. Ilyenkor a beteg terület eltávolítására van szükség, amelynek helyére kerül a modern kompozitból készült fogtömés.
- Ha fogai elkopnak például nagyobb terhelés miatt, aminek számos egyéb oka lehet, amivel kapcsolatban a fogorvosa tájékoztatni tudja Önt a megelőzés érdekében. Az elkopott fogak csökkentik a rágóképességet, esztétikai problémákat okoznak, ezen felül pedig növelik a szuvasodás kockázatát is.
- Ha egy baleset miatt a fogából letörik egy darab, amelynek pótlására van szükség. Sok kisebb felületi törés (pörcenés) ma már töméssel is kezelhető.
- Ha egy régi, korszerűtlen például amalgám tömés cseréje is indok lehet a fog tömésére. A régebbi tömések könnyebben meglazulhatnak, így idővel megnőhet e tömések környékén a kiterjedtebb szuvasodás kockázatai. Az amalgám tömések esetében ráadásul egyéb mellékhatások is indokolhatnak töméscserét.
- Ha fogai között túl nagy a rés, akkor ezt egy esztétikus töméssel ma már helyre lehet állítani.
Milyen előnyökkel járnak a korszerű, esztétikus fogtömések?
- Természetes megjelenés: az új tömések megjelenésükben pontosan olyanok, mint az Ön természetes fogai, így a tömések tökéletesen élethűek lesznek.
- Azonnal használható: a tömések elkészültét követően (az érzéstelenítés hatásának elmúltával) azonnal, korlátozások terhelheti a töméseit, ehet és ihat nyugodtan.
- Káros anyagoktól mentes: az esztétikus tömés nem tartalmaz az egészségre, vagy a környezetre káros anyagokat pl. higanyt és más fémeket. A szervezet számára nem toxikus, szervezetbarát.
- Minimálinvazív: az új tömésekhez csak minimális foganyag eltávolítása szükséges, ami általában csak a szuvas területekre korlátozódik, már nem kell eltávolítani a töméshez a szuvas területek környékéről ép és egészséges szöveteket.
- Tartós: a modern fogtömések tartósak, nem ideiglenes megoldást jelentenek, megfelelő prevencióval (fogmosás, bizonyos életviteli elővigyázatosságok stb.) örök életre védelmet biztosítanak.
Nagyobb, kiterjedtebb szuvas fogak konzerváló kezelése
Előfordulhat, hogy egy-egy szuvas terület kiterjedtebb és akkora méretű, hogy egy esztétikus tömés már kevés a restaurációra, mert nem nyújtana tartós és biztonságos megoldást. Szerencsére ma már ez sem jelent akadályt. A kiterjedt szuvasodás kezelésére úgynevezett (inlay, onlay) betétek állnak rendelkezésre, melyeket fogtechnikai laboratórium készít el a páciensre szabva.
Kerámia betétek nagyméretű fogtömések
A kerámia betét tulajdonképpen egy nagyobb méretű tömés, amely kiváló megoldás a nagyobb szuvas területek esztétikus kezelésére. Természetesen ez a módszer is egy bizonyos kiterjedésig alkalmazható. Ha a szuvasodás a fog harmadánál nagyobb kiterjedésű, illetve más fogbetegséggel párosul, akkor más megoldásra lehet szükség.
Mikor van szükség nagy méretű tömésre, kerámia betétre?
- Előfordulhat, hogy a fogszuvasodás a fogfelszín két vagy akár több részén is megjelenik. Ezeket a kiterjedésük mértékétől, illetve egymáshoz való közelségüktől függően sokszor egyetlen töméssel érdemes kezelni. A kerámia betét kiváló megoldás a probléma kezelésére.
- Ha egy korábbi fogtömés körül szuvasodás alakul ki, amely egy mellette lévő fog felszínére is átterjed, akkor a régi tömés és a szuvas területek eltávolításával kiterjedtebb terület restaurációjára van szükség, amit kerámia betéttel érdemes kezelni. Ezzel a szomszédos fogak is nagyobb védelmet kapnak.
- Előfordul, hogy a régi nagyobb kiterjedésű amalgám tömést szeretné cserélni esztétikus tömésre. Ilyen esetben is jó megoldás a kerámia betét.
- A kerámiabetét a fogak lekopott csücskének pótlására is alkalmasak.
- Elszíneződött rágófogak kezelése is nagyobb felszínt érintő beavatkozás, amelyre a kerámia betétek szavatolnak tartós megoldást.
- Előfordulhat, hogy a fog struktúrája eredendően hibás, a kerámia betéttel egy természetesebb fog alakítható ki.
- Az is indokolhat kerámiabetétet, ha a fogai alakilag nem megfelelőek és ezen szándékozik változtatni.
- Ha fogainak rágó funkciója nem kielégítő, aminek több oka is lehet, akkor is megoldás lehet a kerámiabetét.
Milyen előnyökkel járnak a nagyméretű esztétikus fogtömések, kerámiabetétek?
- Észrevehetetlen: a fogorvos által készített lenyomat alapján professzionális fogtechnikai laboratóriumban készül el nagy precizitású technológiával, a gondos fogszín kiválasztásával az új betét, ami észrevehetetlenül simul bele a meglévő fogak közé.
- Tökéletes védelem: a kerámiabetét tökéletesen pótolja a hiányzó fogszövetet, kiválóan terhelhető és tartós.
- Más fogakat is véd: a kerámia betét visszaadja a fog eredeti rágóképességét és funkcióit, aminek több további előnyös következménye is lehet, többek között kevésbé terhelődnek a szomszédos fogak, így azok kisebb kockázattal károsodhatnak.
- Élettani előnyök: érdemes megemlíteni, hogy a jobb rágásnak pozitív gasztroenterológiai hatásai vannak, így elmondható, hogy egy jó kerámiabetét komplex élettani előnyökkel jár.
Gyökérkezelések
Alighanem a fogászati problémákkal kapcsolatos legtöbb valos és sztereotip elképzelés a föggyökér károsodásához kapcsolódó fogbetegségekhez kapcsolódik. Szúró, hasogató fájdalom a legismertebb tünet a foggyökér fertőzésének. Ha egy fog szuvasodása olyan mély, hogy a foggyökér is károsodik elkerülhetetlenné válik a fogorvos meglátogatása.
A gyökérkezelés tehát egy olyan konzerváló eljárás, amelynek célja – a tömésekhez hasonlóan – a fog megmentése. Mivel a foggyökér mélyen helyezkedik el a sérülés/fertőzöttség mértékének megállapításához, azaz egy pontos diagnózis felállításához speciálisabb eszközökre is szükség van (CT, fogászati röntgen). Az elsődleges szempont mindig a fog megmentése, de előfordulhat olyan mértékű károsodás, illetve felmerülhetnek olyan egyéb kockázatok, ami miatt menthetetlenné válik egy sérült gyökerű fog. Ilyen esetben is léteznek megoldások, hiszen egy eltávolított fog ma már könnyen pótolható, de az alábbiakban most csak a fog megmentésével foglalkozunk.

Mikor van szükség gyökérkezelésre?
A beteg foggyökér tünetei általában egyértelműek, így egyszerűbb innen megközelítve válaszolni a kérdésre. Akkor szorulhat gyökérkezelésre, ha
- több órán át tartó spontán fogfájást tapasztal, amely olykor magától elmúlik később azonban újból jelentkezik.
- a fogai érzékennyé válnak a hidegre, a melegre, illetve az édes vagy savanyú ízekre.
- a fogai érzékennyé vállnak a nyomásra rágás közben. Ilyenkor a gyulladás már nemcsak a fogbelet érinti, hanem a gyökér körüli részekre is átterjed!
- olyan mély a szuvasodás a fog felszínén, hogy a gyökércsatorna is befertőződik, és a fogbél begyullad.
- egy régebben készült koronáról letörik egy nagyobb darab és sérül a gyökércsatorna csúcsa, ami fertőzéshez vezet.
- egy fogászati vizsgálat alkalmával kiderül, hogy a fog egyszerűen elhalt.
Milyen előnyökkel jár egy gyökérkezelés?
Egy sikeres gyökérkezelő eljárással az Ön egészségi állapota és életminősége jelentős mértékben javulni fog.
- Megszűnik a sokszor rendkívül erős fájdalom.
- Megszűnik a fogak kellemetlen, a hétköznapokra is hatást gyakorló érzékenysége.
- Megakadályozható a további fertőzések kialakulása, azaz egy jó gyökérkezelés preventív intézkedés is.
- Megelőzhetők általuk a gócbetegségek kialakulása.
- Visszaállítható az eredeti fog esztétikus megjelenése.
- Visszaállítható a kezelt fog korlátozások nélküli rágóképessége.
- A sikeresen gyökérkezelt fog ezen felül olcsóbb megoldás egy eltávolított fog pótlásánál, legyen szó fogászati hídról, vagy fogbeültetésről.
Milyen lépésekből áll a gyökérkezelés?
Hogyan előzhetőek meg a fogtömések és a gyökérkezelések?
Egy fog szuvasodása már önmagában is komoly tünet. Amikor már gyökérkezelésről beszélünk, akkor a szuvasodás súlyosabb kiterjedtebb esetéről beszélünk.
A szuvasodásának számtalan oka lehet, mégis egyszerűen megelőzhető. A legegyszerűbb és leghatékonyabb módszer a lyukas fogak ellen a rendszeres fogmosás mellett a rendszeres, éves dentálhigiéniai kezelés, ami egyben egy fogászati szűrésnek is tekinthető.
A rutin kezelés során még időben, a szuvasodás kiterjedése előtt észlelhetőek az olyan kezdődő szuvas elváltozások, amelyekre otthonában, a tükör előtt állva szinte lehetetlen lenne észrevenni és minimális beavatkozással megelőzheti a bajt.
Rendelőnk első osztályú dentálhigiéniai szolgáltatásokat nyújt, amelynek során a természetes módon kialakuló fogkő eltávolítása során munkatársunk azonnal észlelheti azok az apró kóros elváltozások is, amelyek később komoly egészségügyi következményekkel járnak. Ilyen esetben jelezzük Önnek, ha megelőző (pl. kezdődő szuvasodás kezelésére stb.) van szükség. Ezek a preventív beavatkozások, gyorsan elvégezhetők, ráadásul lényegesen kisebb költségekkel járnak, mint egy komolyabb szuvasodás kezelése.
Kik végzik a konzerváló fogászati beavatkozásokat a Szent Lukácsban?
Budapest centrumában található rendelőnkben nemzetközi gyakorlattal rendelkező szakorvosok garantálják az Ön biztonságát. Fogorvosaink azokat a kíméletes gyökérkezelő eljárásokat alkalmazzák, amelyek teljesen fájdalommentessé teszik a kezelést és megnyugtató, tartós és biztonságos eredménnyel járnak fogai és egészsége számára.
Kik végzik fogtömést megelőző kezeléseket Szent Lukácsban
Szeretné megmenteni a rossz fogát?
Éljen konzultációs lehetőségeinkkel, amelynek során felkészült szakorvosaink válaszolják meg fogtöméssel, illetve gyökérkezeléssel kapcsolatos kérdéseit.
Szeretettel várjuk megkeresését!