Ha járt már egy rutin háziorvosi vizsgálaton, akkor tudja milyen amikor az orvos torkának vizsgálatakor megkéri, hogy nyújtsa ki a nyelvét. A vizgálat során ilyenkor a házirovos a nyelvét is alaposan megnézi, mert a nyelve is sok mindent elárulhat az egészségéről. Az egészséges nyelv színében egyénenként eltérhet, de a betegségek mindenkinél hamar észrevehetőek. Ebben a cikkben ezekkel a tünetekkel fogunk foglalkozni.
Milyen az egészséges nyelv?
Nyelvünk az evésben, a beszédben és más létfontosságú funkciókban játszik fontos szerepet. A felszínét apró, látható és tapintható dudorok, az úgynevezett papillák borítják, amelyektől a nyelvünk bársonyos kinézetű, és érdes felületű lesz.
A papillák nem összetévesztendők az ízlelőbimbókkal! A 200.000 – 300.000 papilla közül csak elhanyagolható mennyiségű „dudor” az ízlelőbimbó. Egy felnőtt embernek akár 10.000 ízlelőbimbója is lehet, amelyek a papillákkal ellentétben szabad szemmel nem láthatók. Ezek főként a nyelv hegyén, oldalán és hátulján koncentrálódnak.
Az egészséges nyelv rózsaszínű, bár az árnyalat egyénenként változhat, a sötétebb és a világosabb rózsaszín között.
Egy kis mennyiségű fehér bevonat normális lehet. Jelentős változások vagy elszíneződések azonban betegségre vagy egyéb problémákra utalhatnak.
Mi ez az izé a nyelvemen? Mit mesél a nyelvünk?
Ha napi kétszeri tisztítást követően – amelyre alább külön is kitérünk – színben, vagy textúrájában valamilyen szokatlan elváltozást észlel a nyelvén, mindenképpen beszéljen háziorvosával. De nézzük melyek a leggyakoribb „szokatlanságok”, amelyek orvosért kiálthatnak?
- Fehér bevonat, még nem jelent veszélyt: A nyelv felszínén kialakuló fehér bevonat az egyik leggyakoribb elváltozás egészséges embereknél. Ez akkor fordulhat elő, ha akár csak néhány napra is abbahagyja a nyelvkefélést vagy a nyelv kaparását. Ebben az esetben az ételmaradékok és a mikrobák ún. pakkokban halmozódnak fel a nyelv felületén. A gyengéd súrolás vagy kaparás könnyen eltávolítja ezt a bevonatot. A mikrobák eltávolítása csökkenti a krónikus fertőzések kockázatát, amelyek átterjedhetnek más szervekre, és súlyos betegségeket okozhatnak.
- Sárga bevonat: Ez az elszíneződés szájpenészre utalhat, ami egy gombás fertőzés. A szájpenész gyakori olyan idős embereknél, akik többféle gyógyszert szednek, vagy diabéteszben szenvednek. Gyermekeket és fiatal felnőtteket is érinthet betegség után, az immunrendszer átmeneti legyengülése vagy antibiotikum alkalmazása a szájpenész megjelenésének valószínűségét is növeli. A szájpenész kezelésével kapcsolatban mindenképpen keresse meg háziorvosát.
- Fekete bevonat: A dohányzás vagy a sok erős színű étel és ital fogyasztása – például tea és kávé, vagy kurkumát tartalmazó ételek – sötét, feketés, olykor szőrösnek tűnő textúrájú elszíneződést okozhatnak a nyelven. Természetese szó sincs a nyelv szőrösödéséről, e texturák csak a baktériumok elszaporodásárólárulkodnak, ami a rossz szájhigiénia velejárója, beleérve az ezzel járó egyéb fogbetegségek kockázatait is.
- Rózsaszínű foltok, sem jelentenek veszélyt: A fehér szegéllyel körülvett rózsaszínű foltoktól a nyelv úgy nézhet ki, mint egy térkép – ezt orvosi szakzsarkogban „téképnyelvnek” is nevezik. Nem teljesen ismert, hogy pontosan mi okozza ezt az állapotot, annyi bozonyos azonban hogy kezelést nem igényel az elváltozás.
- Vöröses foltok (gyulladások): A vörös, fájdalmas nyelv többféle problémát jelezhet, többek között: táplálkozási hiányosságok, például folsav vagy B12-vitamin hiányát. Lehet ezen felül több súlyosabb betegségek tünete is. Emellett ártalmatlanabb oka is lehet a kialakulásának, például forró italok, vagy ételek fogyasztása. Ha a foltok hosszabb ideig jelen vannak a nyelven, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni.
- Szárazság: Bár a szárazság önmagában nem foltokban mutatkozik meg, mint tünet és mint más egészségügyi problémák indikátora, a nyelvvel kapcsolatos problámák felsorolásaiból nem hagyható ki. Nyelv- és szájszárazságot (xerosztómiát) számos gyógyszer okozhat. Ezek közé tartoznak az antidepresszánsok, antipszichotikumok, izomlazítók, fájdalomcsillapítók, antihisztaminok és vízhajtók. Ha nagyon száraz a szája, akkor fájhat a nyelv is. Ezzel a tünettel is érdemes mielőbb orvoshoz fordulni.
A legveszélyesebb foltokról
Azokat a fehér vagy vörös foltokat, amelyek hosszabb ideje, „levakarhatatlanul” a nyelvén lát, tekintse nagyon gyanúsak!
Ha ezeknek a foltoknak a növekedését is tapasztalja, akkor azonnal forduljon orvoshoz, mert olyan fekélyes elváltozások is lehetnek, amelyek gyorsan elrákosodhatnak.
Sajnos a szájüregi rákok túlélési aránya azok késői felismerése miatt alacsony – ugyanakkor a megbetegedések száma egyre nő.
Ha tehát olyan foltokkal találkozik a nyelvén, amelyek nem lekaparhatók, mielőbb forduljon orvoshoz, hogy kizárható legyen egy komolyabb megbetegedés lehetősége, vagy ha a gyanú beigazolódik, még időben lehessen intézkedni a gyúgyulás érdekében.
Hogyan kell tisztítani helyesen a nyelvet?
A nyelvtisztítás csak 10-15 másodpercet vesz igénybe. Kiváló alkalom, hogy ellenőrizze az egészségét, emellett igen könnyen beilleszthető a fogmosási rutinba.
Nyelvtisztítás fogkefével
A nyelvét úgy tisztíthatja meg a legegyszerűbben, ha óvatosan lesúrolja azt egy hagyományos fogkefével. A sörték eltávolítják az ételmaradékokat a nyelv felületéről.
Nyelvtisztítás kaparóval
Léteznek speciális nyelvkaparók. Ezek az ívelt eszközök fémből vagy műanyagból készülnek, és önmagukban vagy a fogkefével való súrolással együtt használhatók.
A nyelv tisztítása tehát sokrétű egészségügyi prevenció, emellett segítheti a hétköznapi szociális életet is, hiszen a nyelv tisztítása a rossz lehelet egyik legjobb ellenszere.
A cikk a theconversation.com e témával kapcsolatos összefoglaló cikke alapján készült.