Egyre több a fogszabályozós gyerek, de ez nem azt jelenti, hogy egyre több a szabálytalan fogsorú gyermek van. Ez annak a jele, hogy a szülők egyre nagyobb figyelmet szentelnek a gyermekeik fogainak védelmére. A fogszabályozó készülék egy germeken ma sokkal inkább a „tudatos szülői gondoskodás” szimbólumának is tekinthető, semmint valamiféle „egészségügyi kényszernek”.
A gyermekek fogszabályozása mára hétköznapinak számít. Felnőttekként még talán bárki visszaemlékszik arra, hogy néhány évtizeddel ezelőtt a fogszabályozót viselő gyermekek gyakran gúnyolódás tárgyai voltak, mára szerencsére ez teljesen kikopott a hétköznapokból. A pozitív változás nagyrészt az egészséges fogak fontossága körüli társadalmi tudatosításának, – a fogak rendellenességeit már gyermekkorban kezelni kell, hogy a későbbi szájüregi problémák megelőzhetők legyenek – emellett nem elhanyagolható részben a modern készülékek fejlődésének is köszönhető.
A fogszabályozás és a szájápolás kapcsolata: nemcsak fogak, hanem a készülékek tisztítása is fontos
A fogszabályozás nemcsak technikai „kiegészítése” egy kezelésnek, ami meghatározott ideig „el kell tűrni” és kész. A készülék folyamatos odafigyelést igényel. A megfelelő karbantartás és tisztítás elengedhetetlen, hogy a kezelés sikeres legyen.
A szájhigiénia a fogszabályozás esetén külön figyelmet igényel, mivel a készülékek is otthont adhatnak a lepedékekenek és ezzel más fogbetegségek kialakulását okozhatják. A készüléktípusok tisztítása eltérő technikákat követel meg, a rögzített és a kivehető fogszabályozó eltérő rutint igényel.
A rögzített fogszabályozó tisztítása
A rögzített fogszabályozó rendszerek (hagyományos vagy az önzáró bracketek) napjainkban a legelterjedtebbek. Ezeknél a készülékeknél a legnagyobb figyelmet a bracketek igénylik, mert ezeken a területeken tapadhatnak meg a már említett lepedékek, amelyek a baktériumok elszaporodását eredményezhetik. A baktériumok megjelenését könnyen észlelni lehet: ha fehér foltokat lát a bracketek környezetében, akkor az ún. demineralizációról beszélünk, ami az első állomásának is tekinthető a szuvasodás folyamatában.
A szuvasodás kezdeti stádiumában speciális védőkrémekkel gátolható meg a fogak romlása. Ha a szuvasodás azonban már mélyebb, akkor a fogtömés már elkerülhetetlen. Pontosan ezt a kellemetlen helyzetet lehet elkerülni rendszeres és alapos tisztításokkal.
A rögzített fogszabályozó tisztításához nincs szükség speciális fogkefére, elegendő egy puha sörtéjű hagyományos vagy elektromos fogkefe. A legfontosabb, hogy a bracketek körüli területeket naponta megfelelően megtisztítsuk.
Láthatatlan és kivehető fogszabályozók tisztítása
A láthatatlan fogszabályozók egyre népszerűbbek a gyermekek körében is. Ezeknél különösen fontos, hogy minden étkezés után alapos fogmosás történjen. A készülék tisztítását napi egyszer külön fogkefével, fogkrém nélkül, langyos vízzel kell elvégezni.
Hetente egyszer ajánlott a fogszabályozót tisztítófolyadékban áztatni, például egyenlő arányban kevert ecet és víz oldatában. Kisebb gyermekek esetében ezt a szülőknek érdemes elvégezni.
Retainer fogszabályzók tisztítása
A retainer fogszabályozók széles körben alkalmazottak, ám különösen a fix változatok nehezebben tisztíthatók. Ennek következtében a fogkőképződés és a fogszuvasodás kockázata is nagyobb lehet.
A megfelelő tisztítás érdekében:
- Alapos és hosszabb ideig tartó fogmosás szükséges.
- A fogközöket rendszeresen tisztítani kell speciális fogselyemmel (Superfloss).
- A kivehető készülékeket hetente egyszer tisztítótablettával kell fertőtleníteni.
A megfelelő fogápolási rutin betartása segít megőrizni a fogak egészségét a fogszabályozás teljes időtartama alatt.
Hagyományos vagy elektromos fogkefe?
Bár mindkét típus hatékony lehet, az elektromos fogkefét sokan előnyösebbnek tartják, mert egyenletes tisztítást biztosítanak. A kézi fogkefével történő fogmosásnál előfordulhat, hogy a gyermek nem szán elegendő időt az alapos tisztításra. Az elektromos fogkefe segíthet csökkenteni ennek a kockázatát.
A fogselyem használata nem ajánlott fix fogszabályozók esetén, mivel beleakadhat a készülékbe és meglazíthatja az íveket. Ehelyett érdemes fogköztisztító kefét vagy szájzuhanyt alkalmazni.
További hasznos tisztítási tippek fogszabályozós gyermekek készülékeire és fogaira
A nehezen elérhető helyeket fogköztisztító kefével lehet hatékonyan tisztítani, míg az egycsomós fogkefe segíthet az ínyszélek precíz ápolásában.
A szájzuhany is hasznos kiegészítő lehet, amely koncentrált vízsugárral távolítja el a lepedéket.
A plakkfestő tabletták segítségével néhány havonta ellenőrizhető, hogy a gyermek mennyire alaposan tisztítja a fogait. Ha a fogakon elszíneződés marad a tabletta használata után, az azt jelzi, hogy az adott területen több figyelemre van szükség.