Mikor érdemes az amalgám fogtömést cserélni, miért káros az amalgám tömés és miket használunk a modern fogászatban? Milyen fogtömő anyagok léteznek az amalgám tömés helyett? Az amalgám fogtömést hogyan, mikor és miért cserélünk a Szent Lukács SPA Dentalban?
Az amalgám tömés története egészen a XIX. Századig nyúlik vissza és nagyjából azóta képezi heves szakmai viták tárgyát. Alábbi írásunkban a vitákat kiváltó okokról, valamint az amalgám tömésekkel kapcsolatos további kérdésekről lesz szó, amelyekre válaszolni fogunk.
Az amalgám tömés összetétele
Az FDI specifikációja szerint a fogászati amalgám összetétele a következő: 50% folyékony higany és 50% fémpor, amely legalább 65% ezüstöt, legfeljebb 29% ónt, legfeljebb 6% rezet, legfeljebb 2% cinket és legfeljebb 3% higanyt tartalmaz.
Az amalgám tömések elterjedésének okai
Az amalgám tömés elterjedésének oka, az ötvözet három óriási előnyével magyarázható:
- könnyen lehet vele dolgozni, mert jól formálható és kitűnően alakítható,
- rendkívül tartós, nehezen korrodálódik és jól ellenáll a koptatásnak,
- kedvező az ára, mert könnyen elérhető nyersanyagokból készül.
Az amalgám tömések hátrányai
Az amalgám káros az egészségre és a környezetre
A piaci szempontok miatt fontos, „pragmatikus” tényezők, amelyek az amalgám mellett szóltak sajnos elvonták a figyelmet az ötvözet legnagyobb hátrányáról: a magas higany tartalmáról. A higany káros lehet az ember szervezetére, sőt a környezetünkre is.
Az amalgám tömés nem esztétikus
Egy amalgámmal tömött fog látható, eltér a természetes fog fehérségétől, az alapvető esztétikai szempontoknak, így a természetességnek nem felel meg. Aki amalgám tömést használ, az minden fogmosás alkalmával szembesül egykori szuvas fogával.
Az amalgám tömés idővel elszürkíti a betömött fog még ép és fehér felületeit is, ami tovább ronthat a fogsor esztétikai megjelenésén.
Az amalgám tömés növeli a másodlagos szuvasodás és további fogbetegségek kockázatát
Az amalgám tömések esetében gyakori probléma, hogy a felszíne leválik a fogaktól, alatta pedig ún. másodlagos szuvasodás alakul ki. A szuvasodást, illetve annak mértékét és kiterjedését teheti nehezebben észlelhetővé az amalgám okozta fog-szürkülés.
Az amalgám tömések esetében jellemző továbbá, hogy felszínük érdesedik, ami a fogak tisztítását megnehezíti, könnyebben megtapadhatnak e töméseken a lepedékek, más fogbetegségek kockázatait növelve.
Páciensünk két tömött fogának átalakulása. A felső fogában még egy ép amalgám, az alsó fogán egy már elkopott fehér tömést cseréltük. Az amalgám tömést új esztétikai töméssel, míg az alsó kiterjedtebb tömést, porcelán koronával pótoltuk. (Fotó: Lukács SPA Dental)
Amalgám tömés káros tünetei
Az amalgám tömésekkel kapcsolatos tünetek sok esetben a higany allergizáló hatása miatt jelentkezhetnek, amelyek azonban nem a higanymérgezést jelentik. Nézzük melyek a leggyakoribb fémérzékenységből adódó szájüregi tünetek, amit az amalgám tömés kiválthat:
- fogínygyulladás és az ebből kialakuló ínysorvadás,
- nyelv-nyálkahártya gyulladás,
- szájfertőzés (afta),
- nyálkahártya fekély,
- az amalgám tömés melletti nyálkahártya fehéres elváltozása (ez az ún. lichenoid reakció, ami a szájnyálkahártya krónikus gyulladásos léziója)
- fémes szájíz vagy égő érzés a szájüregben
Amalgám tömések miatt elszíneződött fogak kezelése. Páciensünk kiterjedt amalgám tömések miatt elszíneződött fogait kerámia leplezésű cirkónium koronákkal láttuk el. A metszőfogak közötti rést kompozit tömőanyaggal zártuk a páciens kérésére. Az eredmény önmagáért beszél! (Fotó: Lukács SPA Dental)
Miért káros az amalgám tömés és miket használunk a modern fogászatban?
Az amalgámmal kapcsolatos viták alapja, hogy tisztázatlan a benne lévő higany oldódásának kérdése. Az egyik álláspont szerint csak a tömés elkészítését követő percekben történhet oldódás és a megkötést követően már nem.
Higanymérgezés valós lehetőség?
Fontos tudni, hogy egyetlen amalgám tömésnek a higanytartalma még túl alacsony ahhoz, hogy higanymérgezést okozzon. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és a Fogorvosok világszövetsége (FDI) 1997-ben publikált közleményei szerint sem történtek amalgám tömés, vagy tömések által okozott higanymérgezések.
Bármekkora is a szakmai vita, 2030-tól már okafogyott lesz az „amalgám-probléma”, hiszen ezeket a töméseket teljesen betiltják a nehézfémtartalmuk miatt. Az amalgám tömés napjainkban már nem alkalmazott eljárás, magánrendelésekben kizárt az alkalmazásuk, így többek között a Szent Lukács SPA Dentál fogászatában sem használunk amalgám tömést, csakis esztétikus és modern töméseket.
Érdemes az amalgám fogtömést cserélni?
Egyre több olyan páciensünk van, aki a még ép és akár még évekig megbízhatóan „kitartó” amalgám tömését kívánja lecserélni. Ennek fő oka elsősorban esztétikai jellegű. A tömés csúnya és ezt páciensünk utólag érthető okokból korrigálni kívánja.
Azonnali csere javasolt, ha az alábbi tünetek valamelyikét észleli magán: ínygyulladás, fehéres elszíneződés a tömött fog körül. A tüneteket természetesen más fogászati probléma is okozhatja, így pontos képet csak egy fém allergia-tesztet követően tudunk mondani.
Esztétikus fogtömések Budapesten
Ha élethű, tartós és nehézfémektől mentes tömésre vágyik, akkor az esztétikus tömések jelentenek megoldást.
Az esztétikus tömések külső megjelenésükben harmonikusan illeszkednek meglévő fogakhoz, hiszen több árnyalatban elérhetők, így minden esetben a fog színével megegyezőt választunk. A kialakítás során pedig kiemelten figyelünk arra, hogy a fog eredeti anatómiájával megegyező formát alakítsunk ki.
Az esztétikus tömés előnyei
- Megjelenésében pontosan olyan, mint az Ön természetes foga, így a tömés tökéletesen élethű.
- A tömés elkészültét követően azonnal étkezhet.
- Az esztétikus tömések nem tartalmaznak higanyt és más fémeket.
- Elkészítéséhez csak minimális foganyag eltávolítása szükséges, ami általában csak a szuvas területekre korlátozódik.
- Tartós megoldást jelent a szuvas fogak kezelésére.
Amalgám fogtömés cseréje a Szent Lukács SPA Dentálban
Kikkel találkozhat amalgám tömése cseréjekor a rendelőnkben?
Dr. Tóth Zsófia
A doktornővel nemcsak fogtömésekkor, hanem porcelán és kerámiahéjak, cirkon, fémmentes fogpótlások, koronák és hidak, esztétikus tömések és kerámia betétek és egyéb konzerváló eljárások alkalmával is találkozhat a rendelőnkben.
Dr. Dénes Nóra
A doktornővel gyökérkezelések alkalmával is, valamint az összes fogmegtartó beavatkozás, így esztétikus fogtömések alkalmával is találkozhat a rendelőnkben.
Ha további kérdései vannak, szívből ajánljuk részletes rendelőnk tájékoztatóját a fogtömésekkel kapcsolatban, ha ezt követően is kérdései lennének, akkor bátran írjon nekünk, vagy keresse kollégánkat a (+36) 30 78 00 454 telefonszámon. Legyen Ön is elégedetten mosolygó páciensünk!