A fekete fogakról korábban egészen más kontextusban írtunk. Beszámoltunk arról, hogy Japánban évszázadokig barbárnak tartották az emberek, ha valakinek kilátszottak a fehér fogai, ezért sokáig a feketére festett fogak a szépségideál részét képezték a szigetországban.
Sajnos az alábbi írásunkban a fekete fogak nem egy különös hagyomány bemutatása, hanem egy súlyos egészségügyi probléma ismertetése céljából született. A témának nagyobb súlyt ad az is, hogy a probléma már nemcsak a felnőtteket, hanem a gyermekeket is érinti.
Mi a fekete fog?
A fekete fogról akkor beszélünk, amikor egy fog közel a teljes felületén megszuvasodott, illetve fekete fogkőlerakódással elszíneződött. A fogkőlerakódás a szuvasodás indikátora, így a fog feketesége általában e két tényező együttes jelenlétére utal.
Mi okozza a fogak megfeketedését?
Ritka genetikai hajlamok, és bizonyos gyógyszerek kellemetlen mellékhatásai is okozhatják a fogak megfeketedését, ám ezek speciális esetek és ritkák, sajnos a többségében az okok ennél egyszerűbbek.
Egy fekete fog megjelenése alapvetően a rossz táplálkozási szokásokkal magyarázható. Már korábban is írtunk a cukros édességek, édesítőszeres táplálákok és italok fogakra gyakorolt káros hatásairól, most azonban térjünk ki a gyerekekre, mert az elmúlt évtizedekben egyre jobban ki vannak ők is téve azoknak a hatásoknak, ami a fogaik megfeketedését okozhatja.
Indokolatlanul sok cukros és cukorpótlós étel és üdítő
A cukor nagyon fontos az egészséges fejlődéshez, de mint minden ami fontos és egészséges, túlzások esetén éppen az ellenkező hatásokat válthatja ki.
Az üdítők az édes sütemények, a nyalókák, a fagylaltok, az éjszakai édes tea, a kakaó, mind hozzájárul a gyermekek korai fogszuvasodásához.
A fogak szuvasodása az elsőként előtörő tejmetszőfogakat is érintheti, így akár már 6-8 hónapos korban is bekövetkezhet. Ilyenkor a fogak romlása gyorsan átterjedhet a tejörlőfogakra is, ami teljesen megváltoztatja a szájhigiéniás körülményeket. Ez ettől kezdve egy öngerjesztő folyamattá válhat, ami a legrosszabb esetben a gyermek összes fogának megbetegedését okozhatja.
Ezért is különösen fontosak azok a preventív intézkedések, amit mi is javasolunk: rendszeres féléves, vagy éves fogászati szűrés és a megfelelő fogápolásra való nevelés.
A gyermekek fogai gyorsabban elfeketedhetnek, a tejfogak szerkezete ugyanis eltér a végleges fogakétól. A tejfogak zománcrétege vékonyabb, így jobban ki vannak téve a szuvasodás veszélyének, amelyek igen gyorsan, akár néhány hónap leforgása alatt látványosan, akár az összes fog romlását és elfeketedését okozhatja.
Cukros tea, cumisüveg, üdcsik
A Semmelweis Egyetem Gyermekfogászati és Fogszabályozási Klinika professzora, Dr. Tarján Ildikó, egy vele készült izgalmas interjúban hívja fel a figyelmet arra, hogy
a kisgyermekkori fogszuvasodás leggyakoribb oka az éjszakai cukros tea cumisüvegbe töltve, a szénhidrátok, amelyektől savas közeg alakul ki a szájban, amely akár órákig is áztathatja a fogakat, és a szájban lévő baktériumok a cukrot lebontva szintén savat képeznek, ezzel kialakítva a korai fogszuvasodást.
Ennek elkerülésére azt tanácsolja, hogy az étkezések után egy gézlappal érdemes áttörölni a fogat még mosni nem tudó gyermekek fogát, hogy ne maradjon rajta semmi ételmaradék.
Az interjúban a professzor további hasznos öteleteket ad, többek között a gyerekek által nagyon kedvelt édes italok fogyasztásával kapcsolatban. Álláspontja szerint ezek elfogyasztása után elég vízzel kiöblíteni a szájat és csak húsz perc elteltével fogat mosni. Felhívja a figyelmet a papír szívószálak hasznosságára is, mert a fogakra ártalmas cukros folyadékok használatukkal rögtön lenyelik a gyerekek, így a cukros folyadékok a szájüregben kevesebb ideig áztatják a fogakat.
Cukorfogyasztási trendek a világban
Két tanulságos ábra a világ cukorfogyasztásának alakulásáról, valamint napjaink cukorfogyasztási szokásairól, országokra bontva.
A cukorfogyasztás globális alakulása 1967 és 2022 között millió tonnában. Forrás: czapp.com
A világ országainak éves egy főre jutó cukor és édesítőszer fogyasztása 2022-ben (kg). A képen kiemeltük Magyarország adatait 2021 és 2022 évekre bontva. Forrás: WorldPopulationReview.com
Nasik, sütik, rágcsálnivalók
Az étkezések közötti nassolás szinte része lett a hétköznapjainknak. A nasik általában édes finomságok, azonban sós ropogtatnivalók ne tévesszék meg. A chips-ek, pufik is olyan keményítőt tartalmaznak, melyek a nyállal érintkezve cukorrá alakulnak. A rágcsálnivalókat ráadásul lassan és hosszan fogsaztják a felnőttek és a gyermekek is, ami felgyorsítja a lepedékképződés folyamatait. Az így képződő plakkok pedig melegágya a szuvasodást okozó baktériumok szaporodásának.
Pofonegyszerű módszer a gyermekek fogainak feketedése ellen
Túlzás nélkül állíthatjuk, hogy a teljes védelem érdekében a legegyszerűbb ha naponta háromszor megmossuk kisgyermekünk fogát és ezt a rutint átadjuk a idősebb gyermekeinknek. A fogmosást minden esetben a megfelelő korban alkalmazott fluorid tartalmú fogkrémek használata mellett javasolt végezni.
Nincs semmi trükk, tényleg csak erre van szükség!
Tudni szeretné, hogy minden rendben van-e a gyermeke fogaival?
Foglaljon időpontot rendelőnkben, ahol professzionális fogászati ellátásban részesülhet a gyermeke.