A gyerekek fokozottabban vannak kitéve a fogaikat ért baleseteknek, ennek okairól hosszabban értekezni felesleges, ugyanakkor a nyáron megugró sérülésekre már érdemes kitérni. A balesetek száma és a nyári szabadidő, valamint a kapcsolódó szabadidős tevékenységek között egyértelmű összefüggés van.
A több szabadidő, több játékot jelent, ami értelemszerűeb több balesettel is jár. Természetesen e kockázatok miatt a gyermekek játékának korlátozása többet ártana, mint használna, a kockázatok ilyen formájú kezelését mi sem kívánhatjuk, ugyanakkor néhány apró intézkedéssel sokat tehetünk a balesetek elkerülése érdekében.
Az alábbiakban néhány preventív ötletet mutatunk be, előtte azonban kitérünk a leggyakoribb baleset típusokra, illetve ezek okaira.
Miért fontos vigyáznunk a gyermekek fogaira?
A traumás fogsérülések a gyermekek körében a legmagasabb (forrás: JETT). A fogsérülések nemcsak fájdalommal járnak, hanem kedvezőtlenül befolyásolhatják a maradandó fogak fejlődését is. A tejfogak törései vagy sérülései a maradandó fogakban is problémákat okozhatnak, így fogzománc-hipopláziát, a fogak elszíneződését, a maradó fogak kitörési idejének zavarát, valamint a fogak rendellenes, szabálytalan növekedését is eredményezhetik.
Milyen fogsérülés-típusok a leggyakoribbak a nyári szünetben?
A nyári szünet folyamán előforduló fogsérülések legnagyobb része az esésekhez kapcsolódnak. Az alábbiakban a leggyakoribb fogsérüléseket ismertetjük.
- Fogrepedés vagy fogtörés: Az elrepedt vagy eltört fogak gyakori sérülések, amelyek általában a szájat ért trauma következtében fordulhat elő. Ilyen sérülések során a fogból kisebb-nagyobb darabok törhetnek ki, ami azonnali fogászati ellátást tesz szükségessé, hogy a további károsodásokat és fertőzéseket megelőzzük.
- Teljesen kitörő fog, vagy fogak: A fogakat ért trauma súlyosabb esete, amikor egy vagy több fog teljesen kimozdul a helyéről. Ha a gyermeke foga egy baleset miatt kiesik, fél órán belül még jó eséllyel megmenthető! A kiesett fogat érdemes visszatenni a gyermek szájába és ott tartani a sürgősségi kezelésig, ha ez azonban nem megoldható, akkor érdemes tejbe tenni, és úgy elvinni a fogat a fogorvoshoz.
- Törött állkapocs: Az arcot ért trauma legsúlyosabb formája, amikor az állkapocs törik. Következményei a fogakra nézve is súlyosak lehetnek, beszéd- vagy rágási nehézségeket okozhat, illetve a fogak deformációjához vezethet. Az állkapocs kiegyenesítésére általában műtétre van szükség, ami klinikai körülmények között zajlik. A fogászati rendelőkben a későbbi rehabilitációs beavatkozások végezhető el, amelyeket szükség szerint akár altatás mellett is történhet..
- Agyrázkódás: Egy fejre mért ütés, egy rossz esés következtében is bekövetkezhet agyrázkódás. Tünetei a fejfájás, a hányinger, a szédülés és a zavartság. Az agyrázkódásnak ugyanakkor lehetnek fogászati tünetei is, így a fogak sokkal érzékenyebbé válhatnak.
- Egyéb lágyszöveti sérülések: Az arc lágy szövetei közé tartozik az ajkak, az íny és a nyelv. Ezek a szövetek is könnyen megsérülhetnek. Fontos, hogy időben legyenek a szúrások, vágások, karcolások, horzsolások kezelve, a fertőzések elkerülése érdekében.
Ha a gyerek megsérült a legfontosabb a fejsérülés kizárása és csak utána következzenek a fogai. Talán magyaráznunk sem kell e prioritás okait.
A nyári fogsérülések leggyakoribb okai gyermekeknél
A nyári szünetben a gyermekek szabadabbak és aktívabbak. Nézzük meg a fogsérülések legfőbb okait.
- Sport: A nyarak mindig a sportról is szólnak. Sok szülő szervezett nyári sportórákra íratja be a gyermekét. Ezek a tevékenységek nagyon hasznosak és a fizikai egészségre is jótékonyan hatnak, fogsérülét kiváltó ütközésekkel és esésekkel azonban itt is számolni kell.
- Nyári táborok: Egyre divatosabbak a nyári táborok Magyarországon, amelyek számtalan tematikus aktivitást nyújthatnak a gyermekeknek. Az intenzívebb mozgással járó tevékenységek mindig magukban hordozzák a balesetek fokozottabb kockázatát.
- Játszótéri balesetek: Nyáron a játszóterek igen népszerűek a gyermekek körében. A szájsérülések leggyakoribb okai nem véletlenül kapcsolódnak hintákhoz, csúszdákhoz és a mászkálókhoz.
- Kerékpár- és robogós balesetek: Sok gyerek szeret kerékpározni és robogózni. Felnőttként azonban fontos, hogy ne engedjük meg a gyermeknek ezt megfelelő biztonsági óvintézkedés nélkül végezni.
- Strand és úszómedence balesetek: A vizes aktivitás és az úszómedencék egyre népszerűbbek és a nyári hőségek trendjeit figyelembe véve ez a népszerűség aligha fog a jövőben csökkenni. A legtöbb fogsérülést a nedves felületeken való megcsúszások és esések okozzák, valamint a medence szélével való ütközések.
Tippek a gyerekek nyári fogsérüléseinek elkerülésére
A megelőzni a bajt mindig jobb, mint a gyógyítás, vagy a gyógyulás. Összegyűjtöttünk néhány hasznos ötletet, amivel csökkenthetjük a fent bemutatott balesetek és a fogsérülések kockázatát.
- Fogvédő használata: nagyon olcsó és megbízható megoldás az intenzívebb sportokat, vagy aktivitást folytató gyermek szájának védelmére.
- Jó felügyelet: A szülők a kockázatos tevékenységeket folytató gyermekekre mindig fokozottan figyelnek, ha a gyermek azonban máshol van, akkor ez már nem ilyen egyszerű feladat. Ha nyári táborba, vagy más aktivitásra íratja be gyermekét alaposan győződjön meg arról, hogy a hely megfelelő személyzetet biztosít-e a gyermekek felügyeletére, illetve megfelelő számban állnak-e rendelkezésre felügyelők a gyermekek védelmére.
- A biztonságos játék tudatosítása: A gyermekek szeretik a következetességet, ha már korán a biztonságos játék fontosságát tudatosítjuk bennük, akkor könnyebben betartják szabályokat.
- Karbantartás: A gyerekek „használnak” tárgyakat és nem tudatosul bennük az amortizáció okozta kockázat. Fontos mindig ellenőrizni a játék- és sportfelszereléseket. Játszótéri látogatások során pedig hasznos lehet a játszótéri eszközök ellenőrzése.
- Elsősegélynyújtási képzés: Sok baleset súlyosabb következménye a megfelelő elsősegélynyújtási ismeretek mellett megakadályozható. Nemcsak szülőknek, hanem mindenkinek érdemes elsajátítania a gyors és hatékony segítségnyújtás ismereteit, amelynek része a fogakat ért trauma megfelelő kezelése is.
Ez az öt egyszerű intézkedés, ha nem is garancia a balesetek elkerülésére, de a kockázat csükkentését garantálni tudja.
A legfontosabb tehát, hogy odafigyeljünk a megfelelő védőfelszerelések használatára. A hétköznapi sportoknál (kerékpár, roller, görkori stb.) a sisak nagy mértékben csökkenti a balesetek kockázatát. A szájvédő pedig speciálisabb sportok (pl. önvédelmi sportok) esetében legyen a gyermek számára a ruhaviselettel egyenértékű „standard”.
Ha már megtörtént a baj, a legfontosabb a gyors kezelés. Egy le-, vagy kitört fog jó eséllyel helyrehozható, ha gyors ellátásban részesül a gyerek.
Fontos tudatosítani a szülőkben is, hogy egy tejfog ugyanolyan értékes, mint a maradó fog. Egy sérült tejfogat is el kell látni, hogy elkerüljük a fertőzések kockázatát, ami a végleges fogak fejlődését is negatívan befolyásolhatja.
Gyerekek a rendelőnkben
Baleset érte gyermekét?
Elrepedt, vagy eltört egy foga gyermekének? Ebben az esetben ne írjon, hanem hívjon bennünket és készséggel segítünk!