A gyermekek altatása a fogászatban nem számít hétköznapi beavatkozásnak. Egy fogorvos csak abban az esetben javasol altatást gyermekek esetén egy fogászati kezelés elvégzéséhez, ha az feltétlenül szükséges.
Mikor altatunk és mikor bódítunk?
Mi a különbség a bódítás és az altatás között? Miért ajánljuk inkább az altatást gyerekek esetén a bódítás helyett?
A szedáció fajtái:
- enyhe (szorongásoldás),
- moderált (éber szedáció, „bódítás”),
- mély szedáció és
- általános anesztézia.
Enyhe és moderált szedációt fiatal pácienseknél nem használjuk. Ha a gyermek együttműködő készsége azonban a vélt fájdalom miatt alacsony, szükségessé válhat a mély szedáció.
Idősebb korban (14 év felett) a bódítás is remek lehetőséget nyújt a különböző fogászati kezelések elvégzéséhez. Tapasztalatunk szerint az általános anesztézia nyújtja a legnagyobb segítséget abban, hogy gyermekek esetén probléma nélkül kezelni tudjuk a fogakat.
Mikor ajánlott az altatás a gyermekek fogászati beavatkozásaihoz?
Míg a felnőttek esetében gyakori érv az altatás mellett az félelem, addig a gyerekeknél a fájdalomtól való félelem mellett bizonyos esetekben egészségügyi okok miatt is szükségessé válhat. Több fog egy időben történő ellátása, vagy mélyebb gyulladás esetén sokszor csak az altatásban történő kezelés segít. Nézzünk pár indokot, ami az altatás mellett szól:
1. Hiperaktivitás a gyerekeknél indokolttá teheti az altatást
A hiperaktivitás megnehezítheti a gyermek fogászati ellátást. A fogászati kezeléseknél nagyon precíz mozdulatokkal dolgozunk, viszonylag nehezen hozzáférhető és érzékeny területen. Éppen ezért nagyon fontos, hogy a gyermek tudjon 5-10-15 percen keresztül fegyelmezetten és mozdulatlanul ülni a székben. Ha egy gyermek nem tud egyhuzamban nyugodtan végig ülni egy kezelést, azzal kockáztatja a beavatkozás sikerét. A gyermek altatása során ezekkel a kockázatokkal nem kell számolni.
2. Indulatkezelési zavar és “hiszti” is indokolhatja a gyermek altatását
Indulatkezelési zavarok esetén is hasznos az altatásos fogászati beavatkozás a gyermekeknél. Ezt a problémát profán szóhasználattal sokszor a “hisztivel” szokták azonosítani és sokan a gyermek manipulatív viselkedéseként értelmezik, holott az indulat- és az érzelmek kezelésének nehézségeire utal. Ennek tünete, hogy a gyermek szinte magán kívül sír. Ilyenkor tulajdonképpen egy ösztönös viselkedés válik dominánssá a gyermekben (distressz hisztéria).
Idősebb gyermekeknél már a hisztéria más formájával találkozhatunk, amit “kis Néró hisztinek” is szokás nevezni. Ez a dacos viselkedés a gyermek és a szülő közötti megfelelő kooperációval idővel elmúlik.
Az egyik leghatékonyabb módszer, ha a mese csodálatos segítő erejéhez nyúlunk, amivel már előre felkészíthető a gyermek a fogászati beavatkozásra is. Rengeteg játék kapható, amivel a gyerekek saját maguk lehetnek önmaguk fogorvosai, így már korán megtapasztalhatják, hogy nincs is mitől félniük.
Ha az otthoni módszerek nem működnek kiváló szakemberek állnak rendelkezésre, akik átsegíthetik a gyerekeket a lelki blokkon: kineziológus, meseterapeuta, pszichológus.
Amennyiben egyik próbálkozás sem hozza meg a várt sikert, akkor marad a gyermekek szervezetére nézve teljes mértékben ártalmatlan alternatíva, az altatásos fogászati ellátás.
Az altatásos beavatkozás minden esetben aneszteziológus szakemberrel történik, a kezelés során a gyermeke végig az ő felügyelete alatt marad.
3. A gyermek komplex fogászati problémáinak kezelése altatással
Összetett fogorvosi probléma esetén is indokolt lehet az altatás a gyermekeknél. Ez jelentheti több fog egyidejű kezelését, de jelenthet trauma pl. baleset miatti restaurációs beavatkozást és értelem szerint ezek kombinációját is.
4. Fokozott garatreflex is indokolhat altatást
A fokozott garatreflex nemcsak felnőttek, hanem a gyermekek esetében is ellehetetlenítheti a fogászati beavatkozásokat. Az erős hányinger érzet a kezelés során ráadásul könnyen traumatizálhatja a gyermeket, ami később fóbiás félelemmé válhat a fogászattal szemben. Az altatás során a garatreflex okozta problémával, és más közvetetten kapcsolódó nehézségekkel sem kell számolnunk.
5. Ha az érzéstelenítés nem hat, akkor is az altatásos beavatkozás segít
Előfordulhat olyan eset, hogy valakinél nem hat megfelelően az érzéstelenítő. Ez bizonyos anatómiai elváltozások miatt sajnos könnyen előfordulhat, ilyenkor az érzéstelenítő egyszerűen nem jut el a megfelelő helyre és nem fejtheti ki a hatását. A gyulladt fogak esetében a felhalmozódó genny például gátolhatja az érzéstelenítő szer megfelelő szétterjedését. Az altatás az ilyen esetekben is segít.
A cél minden esetben, hogy a gyermek a legbiztonságosabb és a lehető legkisebb fájdalommal járó kezelésben részesüljön. Az altatás a gyermekek szervezetére nézve teljes mértékben ártalmatlan.
Hogyan mérjük fel a gyermek alkalmasságát az altatásos fogászati kezelésre?
Az altatás a gyermekeknél nem minden esetben lehetséges. Az altatást elsősorban egészségügyi okok gátolhatják, ezért fontos, hogy a gyermek egészségügyi állapotával tisztában legyünk és minden kockázatot kizárjunk. Mik ezek?
Ha a gyermeknek
- kezeletlen cukorbetegsége,
- asztmája,
- szív- és érrendszeri problémái,
- idegrendszert érintő betegségei,
- allergiája van,
- legyengült immunrendszert tapasztalunk nála,
akkor az altatást nem végzünk.
Kizáró tényező továbbá, ha altatás előtt a gyereknél lázat tapasztalunk, ilyen esetekben is elhalasztjuk a beavatkozást.
A gyermekét minden beavatkozás előtt aneszteziológus szakorvos vizsgálja meg, az ehhez szükséges leletek áttekintése mellett, hogy kizárjon minden kockázatot.
Kik végzik az altatást a fogászati beavatkozások előtt?
Az altatást minden esetben képzett aneszteziológus szakorvos végzi a rendelőnkben. Mivel ez az eljárás nem mindennapos, ezért az altatásokat egy rendelőnkkel partnerségben álló aneszteziológus szolgáltatón keresztül a Szundizz Velünk csapatával végezzük.
A beavatkozásokra ilyen esetben egy tapasztalt és képzett aneszteziológus szakorvos és aneszteziológus szakasszisztens nyújt számunkra segítséget, az ehhez szükséges modern eszközparkkal.
Hol végzik a gyermek altatást a fogászati beavatkozásokkor?
Az altatásra a Szent Lukács SPA Dental rendelőjében kerül sor. Rendelőnk magas fokú sterilitási feltételek biztosít. Fogászatunk Európa legszigorúbbnak számító közigazgatási ellenőrzésén esett túl nemrégiben, amely garantálja a sterilitási szabályok és biztonsági előírások maximális betartását.
Milyen a gyermek fogászati altatásának menete?
- A gyermeke kényelmesen elhelyezkedik a székben.
- Szakembereink a mellkasára helyezik az EKG elektródákat, és az ujjhegyére illesztik az oxigénellenőrző monitor érzékelőcsipeszét.
- Az altatással járó egyetlen kellemetlenség egy apró vénás szúrás.
- Ezt követően bekötjük az infúziót a már behelyezett vénakanülön keresztül.
- Az altatóorvos egy tiszta oxigént tartalmazó maszkot tart a gyermeke arca elé, miközben a vénakanülbe altatószereket juttatunk.
- A gyermeke ebben a szakaszban mély álomba merül, és innentől már nem érez semmit.
- Miután a gyermek elaludt, az altatóorvos az orrán keresztül lélegeztetőcsövet helyez a torkába.
- Ezt megfelelően rögzítve, légzési paramétereinek ellenőrzése után csatlakoztatjuk az altatógéphez és ezt követően kezdődik a fogászati beavatkozás.
- A beavatkozás végéhez közeledve a gyógyszerek lebomlanak. Lassan megszüntetjük az altatógáz adagolását, így gyermeke fokozatosan ébredezni kezd, és visszanyeri tudatát.
- A teljes ébredés előtt az altatóorvos eltávolítja a lélegeztető csövet.
A gyermek altatása előtt milyen tennivalók vannak?
- Fontos, hogy 6 órával a beavatkozás előtt a gyermek ne fogyasszon ételt, és 3 órával előtte ne igyon.
- Amennyiben a gyermek rendszeresen szed valamilyen gyógyszert, arról mindenképpen tájékoztassa az altatóorvost!
- A kezelés napján, előre egyeztetett időpontban jelenjen meg gyermekével a rendelőben. Fontos, hogy a gyermek kényelmes ruhában érkezzen.
- Nem árt többször is hangsúlyozni, hogy az altatás előtt az aneszteziológus szakorvos megvizsgálja a gyermeket, és minden felmerülő kérdésére készséggel válaszol a szülőknek.
Hogyan segíthet szülőként a gyermekének altatás előtt és közben?
A szülő egészen addig jelen lehet az altatás során amíg a gyermek elalszik, a fogászati kezelés idejére el kell hagynia a rendelőt, majd újra szükség van a jelenlétére mikor a gyermek elkezd ébredezni.
- Szülőként kellemetlen élmény lehet, ha gyermekét altatásban kell látnia. A gyermekek megérzik a szülő aggodalmát, ezért nagyon fontos, hogy a lehető legnyugodtabbnak mutatkozzon és bátorítsa gyermekét.
- Apró, mégis nagyon hasznos segítség lehet, ha a beavatkozásra elhozza a gyermek kedvenc játékát, amelyet a kezében tarthat az altatás során.
- A beavatkozás előtt fontos a taktilitás. Érintse meg gyermekét, fogja meg a kezét, vagy simogassa meg az arcát, hogy emlékeztesse, ott van vele.
- A suttogás is segít, beszélhet vagy énekelhet a gyermekének. A szülő hangja ugyanis megnyugtatóan hat a gyermekre.
Milyen mellékhatásai lehetnek az altatásos kezelésnek a gyermekeknél?
A beavatkozást követően nincsenek elhúzódó mellékhatások, csak az altatószerek szervezetből történő távozása miatt léphetnek fel pár óráig tartó zsibbadásos, illetve egy két napig tapasztalható enyhe – főleg érzékenyebb szájüreggel kapcsolatos – tünetek. Nézzük sorra őket:
- Gyermeke orra, szája és torka a beavatkozás után 30-45 percig zsibbadt maradhat.
- Torka az általános érzéstelenítés után 1-2 napig még enyhén fájhat.
- ínye és szája a fogászati eljárástól függően még néhány napig érzékeny lehet.
- A beavatkozás után körülbelül 30-40 percig óvatosan első néhány órában pedig csak puha ételeket fogyaszthat a gyermek.
- Előfordulhat szédülés vagy hányás.
Altatásos fogászati kezelés után mikorra tér vissza minden a régi kerékvágásba?
A gyermek a beavatkozást követően természetesen nem térhet vissza azonnal az iskolába vagy az óvodába és másnap is figyelni kell az állapotát.
Az altatás hatása általában a fáradtság, ami akár egy-két napig is eltarthat. A gyermek ebben az időszakban jobb ha otthon marad egy felnőtt felügyelete mellett.
További kérdései maradtak az altatással kapcsolatban?
Lépjen kapcsolatba velünk, munkatársaink készséggel válaszolnak Önnek, vagy kérjen időpontot tőlünk egy konzultációra.
Kereshet bennünket emailben az info@lukacsspadental.hu címünkön, vagy telefonon a (+36) 30 780 0454 számunkon is.