Ha a szülők félnek a fogorvostól, akkor a gyermek is félni fog! Jó hír azonban, hogy a gyerekekkel együttműködve, őket informálva és támogatva, mind a fogorvos, mind pedig a szülő kellemesebbé teheti az első élményüket a fogászati székben, a későbbi látogatások pedig már valóban gyerekjátéknak számítanak majd.
A gyerekek sokszor félelemmel viseltetnek a fogorvosok iránt, ami fakadhat a furcsával és ismeretlennel szembeni természetes félelemből, ez önmagában azonban nem indokolja a hozott félelmeket, pláne nem a néha előforduló fóbiás tüneteket. A kezelést ellehetetlenítő félelem nagyrészt a szülői félelmek „átöröklődése”.
Ha a szülők félnek a fogorvostól, akkor a gyermek is félni fog! Jó hír azonban, hogy a gyerekekkel együttműködve, őket informálva és támogatva, mind a fogorvos, mind pedig a szülő kellemesebbé teheti a gyermekek első élményét a fogászati székben, a későbbi látogatások pedig már valóban gyerekjátéknak számítanak majd.
A fogorvosi kezeléstől való félelemnek, vagyis a dentális fóbiának több oka is lehet, amelyekről egy korábbi cikkünkben is írtunk. A pszichológia megkülönböztet „külső” illetve „belső” okokat, amik befolyásolnak bennünket abban, hogy mennyire szorongunk a fogászati kezelés gondolatától, vagy a konkrét beavatkozástól.
Külső tényező lehet egy korábbi negatív élmény, amit mi vagy valaki, hozzánk közel álló személy élt át, a belső tényezők pedig a személyiségünk, genetikánk és kognitív képességeink.
Ha gyermekünk fél a fogorvostól, annak oka lehet akár egy rajzfilmben látott ijesztő jelenet, vagy egyszerűen az információhiány és az ismeretlentől való szorongás. Ezeket az érzéseket tovább erősítheti, vagy épp tompíthatja, a szülők hozzáállása is, hiszen a gyermekek számára a szülők erőteljes külső tényezőnek számítanak.
Szülőként hogyan készítsük fel gyerekünket az első fogászati kezelésére?
A legfontosabb, hogy beszéljünk a kicsikkel a fogászati kezelésről, fontos, hogy tudják mi vár rájuk.
Ha fogászati kezelésre visszük gyermekünket, mondjuk el neki minél hamarabb annak érdekében, hogy legyen ideje mentálisan felkészülni, hozzászokni a gondolathoz.
Egyszerűbbnek tűnik, ha csak az utolsó pillanatban szólunk a gyerekünknek, mert így kevesebb időt adunk neki aggódni, de ezzel hosszabb távon árthatunk.
Ha megfelelően kommunikálunk, a gyermeknek elegendő ideje lesz a kezelés feldolgozására, megértésére és magabiztosabb lesz.
A mellékelt képen Dr. Steinhof Péter Márton a Szent Lukács SPA Dental fogszabályozó fogszakorvosa és gyakorlott édesapa, valamint Gidófalvi Pálma fogászati asszisztens, dentálhigiénikus látható egy átlagos gyermekfogászati beavatkozást követően.
A gyermekek és tinédzserek fogszabályozásával kapcsolatban itt olvashat és tudhat meg többet.
Beszélgessünk a gyerekekkel a félelmükről, próbáljuk megfejteni az okát és ha lehetséges és hagyjuk őket kérdezni!
Jó megoldás lehet, ha foglalunk magunknak is időpontot, és elvisszük a gyerekünket saját kezelésünkre, mielőtt rá kerülne a sor. Így első kézből tapasztalja meg, hogy nincs mitől félni a fogászaton.
Neveljük a gyermekeket már idejében a fogbetegségek megelőzésére
Végül, de nem utolsó sorban, érdemes őket idejében a prevencióra kondicionálni. Jobb ha mielőbb megértik azt, hogy a fogászati kezelés természetes dolog, a fogápolás egyik elengedhetetlen eleme, ami legalább annyira lényeges, mint a napi minimum kétszeri fogmosás.
Beszélgessünk velük, hogy miért fontos vigyázni a fogaikra
Ha a gyerekek megértik a közvetlen összefüggést a dentális egészség és a fogorvos között, bátrabban fognak beülni a fogorvosi székbe is.
(Mellékelt képen Dr. Nagy Róbert és Dr. Ruszi Tamás a Szent Lukács SPA Dental fogorvosai láthatóak egy átlagos gyermekfogászati beavatkozás előtt és után.)
A fogorvos szerepe a jó légkör kialakítása
A nagy napon a legfontosabb, hogy a gyerekek a lehető legkényelmesebben érezzék magukat, amiben a fogorvosoknak is kitüntetett szerepük van.
A helyzet „otthonosabbá” tétele érdekében a gyerekek magukkal hozhatják kedvenc játékukat, plüssfigurájukat vagy takarójukat a kezelésre.
A fogorvos természetesen fontos hogy jó kapcsolatot alakítson ki a gyerekkel. Teheti ezt azzal, hogy a gyerekek számára érdekes témákra (esetleg a behozott játékokra) tereli a szót, vagy apró ajándékkal jutalmazza a gyerekek bátorságát.
A gyerekekkel foglalkozó fogorvosok ezekre a helyzetek maximálisan fel vannak készülve, hiszen nagyon jól tudják, hogy a gyerekek félelme nem ellenük szól, hanem az ismeretlen ellen, ami egy igencsak emberi tulajdonság!
Szerencsére a Szent Lukács SPA Dental fogorvosai a gyermekfogászatban is képzettek. Nem ritka a rendelőnkben a nagycsaládos látogatás sem. Rendelőnk több fogorvosa is szülő, ami a gyermekekkel történő kommunikációt még gördülékenyebbé teszi.
Látogasson meg minket, illetve kövessen bennüket Facebook oldalunkon és győződjön meg erről Ön is. Várjuk Önt és gyermekét, gyermekeit sok szeretettel!