A gyermekkori fogászati szűrővizsgálat méltatlanul elhanyagolt gyakorlat Magyarországon, pedig már gyermekkorban is megelőzhetők olyan fogbetegségek, amelyek felnőtté válva nemcsak egészségügyi kockázatot, hanem jelentős anyagi költséget jelenthet az esetleges kezelések miatt.
Általános szakmai álláspont, hogy első fogászati vizsgálatra a gyermekeket már az első fog megjelenését (kitörését) követő 6 hónapon belül, de legkésőbb 12 hónapos korban érdemes elvinni. Amennyiben a gyermek fogaival kapcsolatban a szülők semmi aggasztót nem tapasztalnak, valójában elég 4 éves kortól is elkezdeni a fogorvos-látogatást. Az első látogatás alkalmán nem is feltétlenül a szűrés az elsődleges szempont, hanem a gyermek “beszoktatása”, azaz a fogászat légkörének megtapasztalása, illetve a fogorvos megismerése. Ettől kezdve már könnyebb a rendszeres látogatások megtervezése, amit fél éves szűrések formájában javasolt elvégezni.
A rendszeresség nemcsak egészségügyi, preventív szempont, a gyermekeknél a rutinszerűen ismétlődő cselekmények erősítik a bizalom érzését.
Gyermekek első fogászati kivizsgálása a beszoktatás kezdete
A gyermekfogászati szűrővizsgálatokon a fogorvos, a gyermek életkorától függően, a következőkről adhat a szülőknek szakszerű tájékoztatást:
- Cumizás, vagy cumisüveg okozta fogszuvasodásról, illetve egyéb cumizási és ujjszopási szokásokról, amelyek hatással lehetnek a fogak fejlődésre;
- Csecsemőtáplálási gyakorlatokról, különös tekintettel a tápszerek esetleges fogakra gyakorolt kockázatairól;
- Gyermek szájának megfelelő tisztításáról;
- Fogzásról és egyéb a fogak fejlődésével kapcsolatos problémákról;
Az első szűróvizsgálat általában 15 percig tart. A gyermek életkorától függően e látogatás során a fogorvos az állkapocs, a harapás, az íny és a szájszövetek teljes vizsgálatát végzi el.
Ha a fogorvos indokoltnak látja, akkor a gyermeke gyengéd fogtisztítását is elvégzi. Ilyenkor a főleg lepedékek eltávolítására kerül sor, ritkább esetben fogkő és a foltok eltávolítását is jelenti.
A szűróvizsgálatok során a fogorvos megmutathatja a gyermeknek és a szülőknek a megfelelő otthoni fogtisztítást, például a fogselyem használatát, és tanácsot adhat a megfelelő fogkrém kiválasztásához.
Gyermekek esetében fogászati röntgen használatára csak nagyon ritka esetekben kerül sor. Fogváltás időszakában előfordulhat olyan mértékű szuvasodás, ami a végleges fogak egészségét is veszélyeztetheti. Ilyenkor szükségessé válhat röntgenfelvétel készítése a pontos diagnózis felállítása érdekében. Itt fontos megjegyeznünk, hogy napjaink fogászati röntgen berendezései minimális terhelést okoznak az emberi testre, így a gyermekek számára sem jelentenek veszélyt.
Az első látogatás alkalmával fontos, hogy a fogorvos ismerje a gyermeke teljes egészségügyi kórtörténetét, így minden gyermekével kapcsolatos egészségügyi ismeretet osszon meg a fogorvossal.
Amennyiben mód van rá, a szűrővizsgálatok időpontját reggeli időpontokra érdemes ütemezni, hogy gyermeke még éber és friss legyen.
Első látogatás előtt magyarázza el gyermekének, hogy miért fontos a fogorvoshoz járás és használja a képzelőerejét, hogy a látogatást izgalmas élményként élje meg. Az esti meseolvasás bővíthető fogorvosos mesekönyvekkel. A közös szülő-gyermek játékba pedig izgalmas fogorvos játékok is beilleszthetők, amihez rengeteg kiegészítő is segítség lehet (orvosi játékszett, fogorvosi tükör stb.).
Figyelni kell arra, hogy ne meséljen a gyereknek semmi rosszat. Ha konkrét beavatkozásra kerül a sor, ne hangoztassa, hogy nem fog fájni, egyrészt mert a gyerek fájdalomnak fogja úgyis megélni és akkor csalódik, másrészt nem kell erre felhívni a figyelmet. Emellett a szülőnek figyelnie kell arra, hogy az esetleges szorongását leplezze, mert azt a gyermek megérzi.
Az első fogorvosi látogatás tehát nemcsak szűrővizsgálat, hanem egy rendszeres eseményre való felkészítés is, így fontos, hogy a gyermek jól érezze magát a fogorvosnál.
Előfordul, hogy minden óvintézkedés ellenére is fél a gyermek a rendelőben. Ilyen esetre is fel vagyunk készülve.
A gyermek rendszeres fogászati látogatása
A felnőttekhez hasonlóan a gyermekeknek is 6 havonta érdemes fogorvoshoz menniük. Egyes fogorvosok indokolt pl.fejlődési problémák esetében ennél gyakrabban, akár 3 havonta is javasolhatnak látogatásokat. A rutinszerű ismétlődés a gyermek komfortérzetét és bizalmát növeli.
Védje gyermekei fogait. Tippek szülőknek és nagyszülőknek
Ha a gyermekét gyönyörű egészséges mosollyal szeretné látni, akkor az otthoni szájápolás nem maradhat el. Íme néhány egyszerű tipp a gyermekek fogainak védelmére:
- Közös fogmosás – A közös fogmosás élménnyé varázsolhatja a gyermek számára a mindennapos rutint.
- Választási lehetőség – Engedjétek meg az unokának, hogy kiválassza a saját fogkeféjét és a fogkrémet (természetesen a korábban említett ajánlásaink mentén). Ezzel nem csak személyesebbé, de szórakoztatóbbá is válik a fogápolás számára.
- Mondókák és játékok – Ha az unokátok nem rajong a fogmosásért, próbáljátok meg játékká és szórakoztató tevékenységgé alakítani! Mondókák, dalok, vagy egy kis játék segíthet a figyelem elterelésében, miközben megtörténik a fogmosás.
- Következetesség – Ha az unoka egy kicsit tiltakozik a fogmosás ellen, akkor sem szabad feladni. Meg kell találni a módját annak, hogy a gyerkőcöt rávegyék a fogtisztításra, ne felejtsük, hogy ez az ő érdeke.
- Nincs nasi fogmosás után! – Általánosságban is édemes korlátozni a fogszuvasodást fokozó ételek és finomságok fogyasztását. Ide tartoznak a kemény és ragacsos cukorkák, valamint az édesített italok és gyümölcsitalok. Kínáljon gyümölcsöt gyümölcslé helyett a gyermekének. A gyümölcsökben található rostok és maga a rágás is gátolja a foglepedékek képződését.
Három év alatti gyermekek esetében külön érdemes figyelni a cumisüvegre és annak tartalmára.
- Ne adjon a gyermekeknek tejes, gyümölcsleves vagy édesített folyadékot tartalmazó cumisüveget lefekvéskor vagy alváskor.
- Korlátozza a cumisüvegezés idejét. Gyermekének 5-6 perc vagy annál rövidebb idő alatt kell kiürítenie a cumisüveget.
Gyerekfogászati kezelések
Barázdazárás
A barázdazárás a maradó rágófogak felszínének kitöltésére szolgál, ahogy a neve is mutatja a rágófogak mély barázdáit töltjük fel egy speciális tömőanyaggal.
Miért van rá szükség?
A mély barázdákat sokkal nehezebb tisztítani, könnyebben lerakódik bennük a lepedék, ami növeli a fogszuvasodás kialakulásának esélyét.
Mikor és kinek ajánlott?
A barázdazárás egy fontos prevenciós fogászati kezelés, ami különösen a hátsó őrlőfogak kinövése után, legkésőbb 6 hónappal, általában 6 éves korban esedékes.
Mi a barázdazárás menete?
- fluoridmentes pasztával megmossuk a fogat alaposan
- alaposan leöblítjük a fogat
- leszárítjuk a fogat
- speciális tisztítóanyaggal megtisztítjuk a barázdákat
- ismét leszárítjuk a fogat
- kék zselével előkészítjük a barázdák felszínét
- ismét lemossuk a fog felszínét, majd leszárítjuk
- feltöltjük a barázdákat fényrekötő anyaggal
- polimerizációs lámpával gyorsítjuk az anyag megkötését
- okklúziós fóliával ellenőrizzük a magasságot
- fluoridos pasztával lepolírozzuk a fogat
Végeredményben a fogak barázdái sekélyebb felszínekkel rendelkeznek, ezáltal jobban tisztíthatóak!
Tejfogtömés
A felnőttek évezredek óta a tejfogakra „múló jelenségként” tekintettek így máig él az az elkézelés, hogy a „gyökértelen fogak” szuvasodása nem okozhat problémát, az „idő megoldja”, hiszen előbb-utóbb úgyis kiesik. Ez az elképzelés – különösen napjaink táplálkozási szokásait figyelembe véve – azonban alapjaiban téves.
Tejfogtömés miért lehet szükséges?
A szuvas tejfog a végleges fogak szuvasodásának tüneteivel, kockázataival és következményeivel, azaz fájdalommal, gyulladással és annak szövődményeivel járhat.
A szuvasodás a tejfogon keresztül is elérheti a csont, a maradó csírák épségét, azaz a végleges fogakat is veszélyeztetve. A tejfogak tömése tehát a végleges fogak fejlődési rendelleneségeinek kockázatát csökkenti.
A szuvas tejfogak azonnali húzása több szempontól sem javasolt:
- Egyrészt a tejfogak az alattuk lévő állandó fogak számára helyfenntartó funkciót töltenek be. A tejfogak hiánya a végleges fogak fejlődésében (pl. dőlésükben, vándorlásukban, torlódásukban) később fogszabályozási problémákat okozhatnak.
- Másrészt a korai foghiány beszédproblémákat okozhat a gyermeknél, aminek kezelése később logopédus segítségét is indokolhatja.
Hogyan történik a tejfogtömés a Szent Lukácsban?
A rendelőnk gyermekekre specializálódott fogorvosa a tejfog tömésekor is követi a gyermekek fogászati kezelésével kapcsolatos alapvető protokollokat.
- Játékosan és barátságosan mutatjuk be a gyermeknek, hogy mi fog történni. Elmagyarázzuk neki, hogy miért fontos a fogát betömni. A gyermeknek megmutatjuk a fogtöméshez használt eszközöket.
- Első lépésben a szuvas fog megtisztítását végezzük el, amit általában kézi műszereket végzünk és csak indokolt esetben használunk fúrót. A tejfogak tömésénél nem szükséges fájdalomcsillapítót használni, a beavatkozás fájdalommentes.
- A fogtömést követően minden gyermek „bátorság oklevelet” kap 🙂
Tejfoghúzás
Indokolt esetben szükségessé válhat a tejfog, vagy tejfogak eltávolítása. Az alábbiakban ezeket az indokokat ismertetjük.
Mikor szükséges a tejfoghúzás?
Amikor a végleges fog számára már nincs elegendő hely. Amikor a maradó fogak elkezdtek előtörni, de a tejfog gyökere még nem szívódott fel és ezáltal nem esett ki, akkor érdemes kihúzni a tejfogat, hogy maradjon hely a maradónak.
Súlyosabb tejfogszuvasodás is indokolhatja a tejfog eltávolítását. Ilyen esetben a gyulladás okozta kockázat midenképp nagyobb az eltávolított fog okozta egyéb kockázatoknál.
Baleset miatt, például letört, vagy eltört tejfog esetében is indokolt lehet a tejfoghúzás. Ha a fogat, vagy fogakat ért trauma fájdalmat, gyulladást és lázat okoz, a tünetek gyors és tartós kezelése pedig nem megoldható, akkor szükségessé válik a sérült fog, vagy fogak eltávoítása.
A tejfogak eltávolítása érzésteleítéssel történik. Ezt rendszerint helyi érzéstelenítéssel végezzük ízesített zselével és csak indokolt esetben alkalmazunk injekciót.
Gyermek fogszabályozás
A gyermekfogászati szűréseknek azért is van nagyon fontos szerepe, mert így a fogorvos időben észleli, ha fogszabályozásra van szükség. A gyermekek fogainak szabályozásával kapcsolatban itt olvashat.
Ki lesz a gyermeke fogorvosa a Szent Lukácsban?
Dr. Dénes Nóra
Dr. Dénes Nóra több szülő is “gyermekekkel suttogó” névvel illette, mert olyan jól összehangolódik a gyermekekkel. A gyermekfogászatban nagy tapasztalattal rendelkező fogorvos munkatársunk.
Dr. Steinhof Péter Márton
Dr. Steinhof Péter Márton, maga is több gyermekes édesapa és fő területe a fogszabályozás, szintén a gyermekek kedvenc fogdokija. Praxisa során már sok gyermek fogszabályozásában részt vett.