Ha kattogó állkapcsot, vagy megmagyarázhatatlan fejfájást tapasztal önmagán, vagy párja erős fogcsikorgatásáról számol be éjszakai alvás után, akkor valójában olyan tünetekkel találkozott, amelyek állkapocsízületi problémákkal és megbetegedésekkel állhatnak kapcsolatban.
Az alábbi cikkben ezt a témát járjuk körül, amire azért is kell több figyelmet szentelnünk, mert ezek a problémák nem írhatók le egyszerű ok-okozati összefüggésekkel. Itt olyan problémával állunk szembe, ami egyszerre lehet ok és okozat is.
Az állkapocsízület az emberi test bonyolultabb ízületeinek egyike. Az állkapcsot köti össze a koponyacsonttal és a fogsorok mozgatásában játszik szerepet. Az ízület összetett mozgást végez, hiszen kombinált forgómozgást végez előre- és hátracsúszással, ezzel nyitja és zárja a fogsorokat, ezen felül oldalirányba is mozog a rágás során.
Mi okoz állkapocsízületi megbetegedéseket?
Állkapocsízületi betegségek porckorong sérüléssel vagy elmozdulással alakulhatnak ki. Okozhat megbetegedést az ízület elkopása, valamint gyulladása is. Természetesen az arcot ért traumák, balesetek is károsodást okoznak, ami az ízület megbetegedését okozhatja.
Állkapocsízületi betegségek közvetlen okai
- A fogcsikorgatás (bruxizmus) nemcsak a fogakat koptatja, hanem erősen megterheli az állkapocsízületeket is, ami idővel komoly problémákhoz vezethet.
- Erős stressz és szorongás is megterhelő lehet az állkapocsízületekre. A stressz hatására az izmaink megfeszülnek és sokszor fel sem tűnik de ilyenkor az állkapocs is feszesebb, ami idővel nagyobb terhelést jelent az ízületekre is.
- Erős rágózás és egyes drogok rendszeres használata is kiválthatja az állkapocsízületek megbetegedését. Az ízületek naponta átlagosan 15 ezerszer terhelődnek meg, a rágózással ez a szám jelentősen megnőhet, ami az ízületek túlterhelését okozhatja.
Bizonyos drogok pl. az MDMA (ecstasy) a „party-élmény” és több más egészségügyi kockázat mellett, többek között az állkapcsok órákon át tartó erősebb összezárását, extrém esetben szájzárat is okozhat. Rendszeres használatuk így nemcsak a szívre, hanem az állkapocsízületekre is óriási terhelést jelent. - A bölcsességfog előretörése a fogak torlódásához vezethet, ami a megfelelő rágást deformálhatja, túlterhelve valamelyik ízületet. Emellett az előretörés más fogbetegségek kialakulásának kockázatát is növeli, amelyek következményei hasonlóak, vagy súlyosabbak lehetnek.
- Harapási rendellenességek is okozhatnak megbetegedést, így a mély-, nyitott-, kereszt-, pókharapás. Ezen felül a foghézag, a középvonal eltolódás és a fog elfordulás is. A harapási rendellenességek sokszor “genetikai örökségként” kapjuk, amelyek már fiatal korban kezelhetők, megfelelő fogszabályozással. A fogszabályozás elmaradása ebben az esetben bizony állkapocsízületi problémákat okozhat!
- Egyes kötőszöveti betegségek a csontok, izmok és ízületek közötti lágyrészeket érintik. Az állkapocs körüli kötőszövetek megbetegedése is rendellenességeket okozhat.
- Egyes ízületi fejlődési rendellenességek, úgy mint a TMI (a temporomandibularis ízület, illetve az állkapocs asszimetrikus fejlődése), Ankylosis (csontos összenövés), Pseudoankylosis (lágyszövetes összenövés) is súlyos következményekkel járhatnak. Ezek közül van ami ritkán fordul elő, és van amit trauma idéz elő (lásd alább).
- Balesetek és traumák is okozhatnak kóros elváltozást. Ütések, esések, állkapcsot, vagy arcot ért traumák az állkapocs ficamodását is okozhatják, ami azonnali orvosi, vagy szájsebészi beavatkozást tesz szükségessé.
- A rossz testtartás is rendellenességet idézhet elő az állkapocsban. A rossz fejtartás megterhelheti a fej egyéb ízületeit és izmait, így az állkapcsot is, ami a harapás deformálódását okozhatja. A modern munkakörülmények, így az ülőmunkát végzők jobban ki vannak téve ennek a kockázatnak, hiszen a monitor előtt előreszegezett fejtartás sokkal jobban megterheli az áll alatti izmokat és az állkapocsízületet.
Az állkapocsízületről röviden
Az állkapocsízület az a fül előtt találhatóz ízület, mely az állkapcsot a koponyához rögzíti és lehetővé teszi az állkapocs elmozdulását. Az állkapocs ízületben egy porckorong, más néven a discus található, ami egészséges körülmények között az állkapocsízületben a csonttal mozog.
Milyen következményei lehetnek az állkapocsízületi megbetegedéseknek?
Annak ellenére, hogy testünk milyen kis ízületéről van szó, rendkívül hosszú és szerteágazó a megbetegedésével járó egészségügyi következmények és tünetek listája. Ezek között sok közvetlen, sok közvetett, ráadásul az egyes következmények akár egymást is felerősítik, így egészen komplex tüneteket produkálhatnak.
Nem véletlen, hogy sok állkapocsízületi betegségben szenvedő páciensünk egészen más és olykor meglepően hosszú úton, például neurológustól, vagy fájdalomambulanciáról került hozzánk.
De miért ilyen bonyolult dolog a probléma diagnosztizálása? A válasz épp a tünetekben bújik meg. Sok tünet esetében még a háziorvosok sem azonnal a rágószervi rendellenességre gondolnak először. Nézzük is melyek azok a tünetek, amiről nem gondolnánk, hogy állkapocsízületi problémákhoz kapcsolódnak:
- Fejfájás is lehet tünet, ami jelen esetben nagyon erős migrénes fejfájásokat is takarhat. A fejfájás lehet homloki, halántéki, sinusos, nyilaló, sőt akár a fej érintése is fájdalmas lehet. Ilyen tüneteket kevesen kapcsolnak össze azonnal az állkapocsízület megbetegedésével.
- Szemfájás is lehet tünet, a szemek mögötti fájdalom mellett azonban gyakori tünet a szem bevérzése, kidülledése, valamint a fényérzékenység is. Ezek sem olyan tünetek, amivel az emberek azonnal fogorvoshoz fordulnak.
- Fülfájás is lehet tünet. Ha fertőzés nélkül fáj a fülünk az nagy valószínűséggel rágószervi megbetegedés okozza. Ugyanakkor a fülzaj (csengés, zizegés, sistergés), a csökkent hallóképesség, a gyakran beduguló és viszkető fül, valamint a szédülés is állkapocsízületi problémák tünete lehet és érthető okokból, ezekkel a tünetekkel is előbb kerül a betegek többsége fül-orr gégészetre, mint fogászatra.
- Torokfájás is lehet tünet. A nyelési nehézségek, a torokfájás, a rekedtség, a gyakori köhögés és torokköszörülési inger is állkapocsízületi problémák tünete lehet.
- Nyakfájás is lehet tünet. A nyakfájás, a merev nyak, a nyaki izmok fáradtsága, a vállak és a hát fájdalma, kar- és az ujjak zsibbadása illetve fájdalma is állkapocsízületi problémák tünete lehet.
Vannak olyan tünetek, amelyek könnyebben összekapcsolhatók rágószervi rendellenességgel, így e tünetek jelentkezésekor a páciensek rövidebb úton kerülnek megfelelő fogászati ellátásra.
- Fogfájás, elsősorban a hátsó fogak fájdalma, különösen ha a fájdalommal együtt azok lazulása is tapasztalható, szinte biztos, hogy a fogcsikorgatással összefüggő tünet. Itt elértünk oda, ahol az ok és az okozat összekapcsolódik, hiszen a csikorgatás okozta túlterhelés a fogak romlása mellett és azzal összefüggésben előbb-utóbb állkapocsízületi problémákat okoz és viszont. Szerencsére a fájó fogakkal az emberek gyorsabban fordulnak fogorvoshoz, így a komplexebb problémákra is hamarabb fény derülhet.
- Állkapocsfájás, illetve az arcizom fájdalma. Rágáskor az ízületek kattogása, recsegése, csikorgása közvetlen tünete az állkapocsízületi megbetegedésnek. Közvetettebb tünet az állkapocs, és/vagy a nyelv kontrollálatlan mozgása.
Milyen terápiák állnak rendelkezésre az állkapocsízületi problémák kezelésére?
Az állkapocsízületi problémák kezelésére mára egy külön orvosi szakterület a gnatológia tudománya áll rendelkezésre, ami a fogászat és az ortopédia metszéspontjában helyezkedik el. A gnatológia körültekintően vizsgálja a rágást, a beszédet és általános szájhigiéniát érintő rendellenességek diagnosztizálását. A fogbetegségek megelőzésének elvét, gyakorlati szaktudományi ismeretekkel és módszerekkel segíti teljesíteni. A gnatológiai ismeretek alkalmazásával kapcsolatban további részleteket itt olvashat.
Rendelőnkben a speciális gnatológiai vizsgálatokat Dr. Steinhof Péter Márton végzi, aki Bécsben a VieSID Vienna School Of Interdisciplinary Dentistry képzésében szerezte meg ehhez szükséges képesítését és sok éves szakmai munkával vált e téren rendkívül gyakorlottá. Dr. Steinhof Péter Márton Rudolf Slavicek professzortól sajátította el ismereteit, aki a fogorvostudomány egyik legmeghatározóbb alakja, a modern gnathológia megalapítójaként.
A Szent Lukács SPA Dental a modern preventív egészségügyi szemléletet a legújabb fogorvostudományi módszerek alkalmazásával is biztosítani igyekszik, így összetettebb fogászati problémák esetében megfelelő gnatológiai beméréssel személyre szabott rehabilitáció biztosítható az állkapocsízületi betegségek kezelésére.
Ha a fenti tünetek valamelyikét tapasztalja, érdemes ellátogatnia hozzánk, hogy megállapítsuk, állkapocsízületi problémák húzódnak-e meg a tünetei mögött.