Járvány és szájszag. Ismerős? A maszktagadók, a tokára tolók, a fülön lifegtetők igazából nem valami polgári engedetlenség miatt választják a maszkhordás nem annyira hatékony módját, hanem egyszerűen rájöttek, hogy a saját szájukat szagolni perceken, órákon keresztül tényleg elég ahhoz, hogy az ember elbizonytalanodjon saját magában – vezeti fel a Telex újságírója ezt a különös témát!
A szájszag oka
A szánk tele van baktériumokkal, olyanokkal, amik természetesen ott vannak, mert hogy ott kell lenniük, és olyanokkal is, amiket mi viszünk be oda az ételekkel. Ott lapítanak a fogaink között, az ínyünkön, a nyelvünkön, az arcunk belsejében, mindenhol. Mivel a maszk miatt gyakrabban lélegzünk a szánkon keresztül, a szánk ürege kiszáradhat, kevesebb lesz a nyáltermelés, és így kevesebb lesz az a nyál, ami a szánkat öblíti. Értelemszerűen a nyál a köpködés, emésztés és egyéb dolgok mellett arra is kell, hogy a szájüreget nedvesen tartsa, illetve kipucolja az idegen és kevésbé idegen baktériumokat. A nyál híján fennmaradó baktériumok aztán elkezdenek minden cukortartalmú dolgot felzabálni a szánkban, ami fogszuvasodást is okozhat.
Na de ami még rosszabb, hogy a szájon át légzés legnagyobb hátulütője, hogy a maszkba fújjuk ki ezeket a baktériumokat, aztán egy nagy belégzéssel vissza is szívjuk őket ugyanonnan. A maszk is dzsuvás lesz, a szájüregünk pedig akkor is stabilan kaphatja ezeket a bajkeverőket, ha nem nyalogatunk néha két lélegzetvétel között egy használt Petri-csészét.