A majákról első emlékként nem a precíz esztétikai fogászati tudásunk jutna az eszünkbe. Nekünk azonban igen és Önnek is ez fog később eszébe jutni, ha elolvassa az írásunkat.
A majákról első emlékként nem a precíz esztétikai fogászati tudásunk jut az eszünkbe. Nekünk igen, mert mesterei a fogak drágakövekkel való díszítésének. A majáknál az esztétikai fogászat elsősorban a meglévő fogak díszítését jelentette.
A Közép-Amerikában létezett maja civilizáció (i.e. 1000- i.sz. 1500) leginkább lélegzetelállító, technikailag fejlett építészetéről, asztronómiai és matematikai tudásáról, spirituális kultúrájáról és összetett társadalmi struktúrájáról ismert. Az inkák és az aztékok mellett a legjelentősebb prekolumbián (Kolumbusz előtti) kultúraként tartják számon a majákat.
Esztétikai fogászat a majáknál (Fotó: elitereaders.com)
Drágakövekkel díszített fogak
A maják olyan fejlett fogászati ismeretekkel és technikákkal rendelkeztek, ami joggal hasonlítható a mai modern fogászathoz.
Fogtömést végeztek, fogeltávolítást hajtottak végre, sőt a fogkő eltávolítása is a fogászati kezeléseik repertoárjának része volt, amit egy rézből készült, természetesen kézi erővel működtetett eszközzel végeztek.
A mai preferenciákkal ellentétben, a technikai tudásukat leginkább arra használták, hogy díszítsék a fogsoraikat, s elsősorban nem egészségügyi indokok álltak a beavatkozások mögött.
A maják igazi mesterei voltak annak, hogy apró, tökéletesre csiszolt drágaköveket illesszenek be az erre a célra kifúrt fogakba. Leggyakrabban a zöldesen áttetsző jadeitot, a mélyvörös cinóbert, türkizt és kvarcot használtak. Hihetetlen módon az eljárást kézi fúrókkal és vésőkkel végezték. Érzéstelenítés nélkül ezek a komoly beavatkozások elképzelhetetlenül fájdalmasak lehettek, de az áhított külső elérése érdekében ezt is bevállalták a legbefolyásosabb maják.
Esztétikai fogászat a majáknál – Díszített maja fogak (Fotó: alaintruong.com)
Ezeknek a mai szemmel szépészeti beavatkozásnak tűnő drágakő beültetéseknek komoly rituális és státuszt szimbolizáló szerepe lehetett. A maja uralkodók egyben vallási vezetők is voltak, akik közvetítő szerepet töltöttek be az istenek és a nép között. Ehhez a szerephez egyértelműen társult, hogy az uralkodó megjelenése is „isteni” legyen. Tehát az óriási fájdalommal járó fogfúrás is része lehetett annak az igénynek, hogy a külsejüket a spirituális és földi hatalmuk jelképévé változtassák.
Fogfestés és fogfaragás
Szintén rituális céllal viszonylag elterjedtnek számított, hogy a fogaikat feketére, vagy vörösre festették rovarokból és növényekből készült festékekkel. Ezen kívül a fogak „szobrászata” is bevett szokás volt. Leggyakrabban csak kisebb bevésésekkel alakították a fogakat, de a régészek találtak olyan leleteket ahol látható, hogy a fogak négyzetesre vannak csiszolva. Természetesen adódik a kérdés, hogy vajon ezeket a drasztikus és fájdalmas beavatkozásokat nem csak akkor végezték-e el, amikor a személy már halott volt. Erre a régészek és a történészek egyértelmű válasza az, hogy minden kétséget kizáróan még életükben fúratták és csiszoltatták a fogaikat a tehetős és befolyásos tagjai a maja társadalomnak.
Esztétikai fogászat ma már mást jelent
Napjaink esztétikai beavatkozásainak vezérelve az, hogy a páciens fogazatának helyreállatása a legesztétikusabb formában történjen és élethű, természetes fogak csillanjanak meg a mosoly mögött. A majákhoz képest az esztétikai fogászatban mára szinte fordított megközelítést alkalmazunk.
Van még egy fontos dolog, amiben eltérünk a maják kezelésétől: beavatkozásaink teljesen fájdalommentesek! Látogassa meg esztétikai fogászati kezeléseink főoldalát és tekintse meg, hogy mekkora fejlődés történt, alig 520 esztendő alatt.
Referenciák:
- Pamela L. Geller : Altering Identities: Body Modifications and the Pre-Columbian Maya
- http://www.freshdentalcare.co.uk/
- https://www.irvinedentalcare.com/
- https://www.elitereaders.com/
- https://www.researchgate.net/