Érdekes fogászati esetekről blogunkban számtalan kategóriában olvashatók izgalmas írások. Az izgalmas témákat történelem, evolúció, irodalom, gasztronómia, humor, művészet, gyerekek és pácienseink különleges beszámolói alapján válogattuk össze.
Az alábbi írásunk elsősorban szakmai jellegű, ugyanakkor laikus olvasóink számára is sok tanulsággal szolgálhatnak. A fejlődő fogak rendellenességeit, a fogak alakbeli-, helyzeti és számbeli elétérései, valamint szerkezeti- és fogzási rendellenességek típusai szerint különítjük el.
Az alábbiakban gyermekpácienseink eseteiből készítettünk egy kis válogatást, amelyben három gyakori tej- és maradó fogak fejlődési rendellenességgel kapcsolatos esetet ismertetünk.
Számfeletti fogak: plusz egy fog a szájpadláson
A számfeletti fog, más néven hyperdontia viszonylag gyakori. A plusz fog általában a kisőrlők és a metszőfogak környékén jelenik meg. A plusz fogak az esetek többségében nem láthatók és a pácienseknek sincsenek panaszaik miattuk, eleinte. A plusz fog előbb-utóbb azonban problémákat okozhat. Jelenléte a többi fogat elmozdulásra kényszerítheti, emellett a szomszédos fogak gyökereit is károsíthatja. A számfeletti fog mennyisége és méretétől függően logopédiai problémákat-, a rendes fogsor deformációja (pl. fogak torlódása) miatt pedig esztétikai problémákat is okozhat.
A kezelés rutin eljárás: a plusz fog eltávolítása, ami fájdalommentesen elvégezhető egy-két napos gyógyulási időt követően a problémának nyoma sincs, a plusz fog lehetséges következményeivel pedig már számolni sem kell.
Számfeletti fog egyik gyermekpáciensünknél. A gyermeknek a szájpadlásán nőtt ki egy fog. (Fotó: Dr. Dénes Nóra)
Csírahiány, amikor nem nőnek ki a fogak
A csírahiányról a fogak kifejlődésének elmaradásakor beszélünk. Ez lehet részleges, például ha kevesebb fog nő ki, vagy teljes, ha egy fog sem fejlődik ki. Tejfogak esetében ritkábban fordul elő, a maradandó fogak esetében gyakrabban.
A jelenség okai mögött genetikai- vagy egyéb fertőzéses betegségek, arcot ért traumák, vagy más környezeti ártalmak bújnak meg. A csírahiány akkor lehet különösen kellemetlen, ha az első metszőfogakat érinti, mert az a harapás és beszédproblémák mellett komoly esztétikai problémákkal is párosul.
Érdekesség, hogy a csírahiány akár szerencsésen is alakulhat, pédául ha csak a bölcsességfogak kinövésének elmaradását eredményezi. Ilyen esetben, bár a betegség nyilvánvaló, annak semilyen következményei nem lesznek a páciensre nézve, sőt a bölcsességfogakkal járó gyakori kellemetlenségektől is megkíméli a rendellenesség.
A csírahiány kezelése a gyermekek korától függően eltérő megoldások állnak rendelkezésre. Rendelőnkben minden gyermekpáciensünk személyre szabott kezelésben részesül.
Összenőtt-, összeolvadó-, iker fogak
Gyakori fejlődési rendellenesség a fogak összenövése. Ennek oka a fog normális kifejlődését gátló helyszűke. A növekedés során az egymáshoz préselődő fogak gyökerei között a csontszövet felszívódhat és mindkét fog gyökérhártyája sérülhet. E sérülést követő gyógyulás során közös cementállomány képződhet a két fog között.
Hasonló bár genetikájában eltérő rendellenesség, amikor a fog megkettőződése megy végbe. A kettőződésnek is több változata létezik, az ikerfogak esetében a fog fejlődésének korai szakaszában a koronai rész, különböző fokban hasad meg, ami később a korona kettéosztottságát eredményezi, így egyetlen gyökéren látszólag két fog lesz látható. Összeolvadó fogak esetében két fejlődésben lévő fogcsíra összeolvadása megy végbe, aminek helye és mértéke változó lehet, vonatkozhat a koronai részre, a gyökérre vagy az egész fogra is.
Összenőtt fogak egyik gyermekpáciensünknél. A gyermeknek a felső egyes, kettes és egy plusz foga nőtt össze. (Fotó: Dr. Dénes Nóra)
A fogváltás időszaka: amikor összekuszálódhatnak a fogak is
A fogváltás akát több évig is eltartó folyamat. Ez nagyjából hat éves kortól tizenhárom éves korig tart.
A váltás általában az alsó metszőfogakkal kezdődik és az örlőfogak áttörésével fejeződik be. A gyermekek 20 tejfoggal rendelkeznek, ám felnőtt korukra, bölcsességfog meglététől függően, 32 maradandó foggal rendelkeznek.
A fogváltás időszakában érdemes gyakrabban is fogorvoshoz fordulni, aki a folyamatot szakmai szemmel is nyomon követheti. Sok gyermekpáciensünk ebben az időben kezdi meg a rendszeres fogorvoslátogatást.
Sohasem késő! Ha gyermeke még nem járt fogorvosnál, akkor érdemes elolvasnia alábbi írásainkat, amelyek segíthetnek Önnek és gyermekének is! Mikortól érdemes gyermekünkkel fogorvoshoz látogatni? Hogyan tehetjük könnyebbé gyerekünk első fogászati kezelését? Mit tegyünk ha a gyermekünk fél a fogorvostól?
Egy fiatal páciensünk panoráma-felvételén a fogváltás pillanatképét örökítettük meg. A felvételen láthatóak, hogy előbújnak a maradandó fogak a tejfogak alatt. A tejfogak kihullásával a maradandó fogak fokozatosan elfoglalják a végleges helyüket, ahol megfelelő odafigyeléssel egész életen át szolgálnak.
Tudni szeretné, hogy minden rendben van-e a gyermeke fogaival?
Foglaljon időpontot rendelőnkben, ahol professzionális fogászati ellátásban részesülhet a gyermeke.